Za tydzień upływa termin rozliczenia podatku od przerzuconych dochodów

Polskie spółki unikną podatku od przerzuconych dochodów w przypadku wypłat na rzecz podmiotów powiązanych z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeśli prowadzą one w kraju swojej siedziby istotną rzeczywistą działalność gospodarczą.

Publikacja: 26.03.2024 04:30

Za tydzień upływa termin rozliczenia podatku od przerzuconych dochodów

Foto: Adobe Stock

Przepisy o podatku od przerzuconych dochodów zostały wprowadzone przez Polski Ład w 2022 roku. Ich celem jest przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania poprzez transferowanie dochodów przy pomocy zagranicznych podmiotów powiązanych rozliczających się w krajach umożliwiających zastosowanie niskiej stawki opodatkowania. Zasady rozliczania tego podatku od początku budziły wiele wątpliwości i chociaż przepisy w tym zakresie zostały już raz zmienione, to nadal ich stosowanie jest trudne.

Podatek od przerzuconych dochodów jest rozliczany jednorazowo, po zakończeniu roku podatkowego, którego dotyczy, na formularzu CIT-PD składanym wraz z rocznym zeznaniem CIT. Trzeba jednak pamiętać, że ewentualny obowiązek zapłaty podatku od przerzuconych dochodów nie jest uzależniony od wysokości CIT. Oznacza to, że nawet podatnik, który nie wykazał w zeznaniu rocznym CIT należnego podatku, może być zobowiązany do zapłaty podatku od przerzuconych dochodów.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność