Kontrole unijnych projektów realizowanych w latach 2014-2020

Jeśli właściwa instytucja stwierdzi, że wniosek o fundusze unijne został sporządzony nieprawidłowo lub jest on niekompletny, może nałożyć na beneficjenta korekty finansowe. Oznacza to konieczność zwrotu pobranych części dofinansowania.

Publikacja: 22.03.2024 04:30

Kontrole unijnych projektów realizowanych w latach 2014-2020

Foto: Adobe Stock

Instytucje odpowiedzialne za realizacje projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej rozpoczęły już działania zmierzające do wsparcia beneficjentów ubiegających się o dofinansowanie z nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Pierwsze terminy na złożenie wniosków o dofinansowanie są już za nami, a kolejne się zbliżają. Ogłaszanie nowych naborów, nie oznacza jednak, że wszystkie projekty realizowane w ramach poprzedniej perspektywy (perspektywy 2014-2020) zostały już rozliczone, a obowiązki beneficjentów związane z realizacją projektów wykonane. Jednym z  najistotniejszych obowiązków beneficjenta po zrealizowaniu całego zakresu rzeczowego projektu jest złożenie wniosku o płatność, bowiem od jego pozytywnej weryfikacji przez właściwą instytucję, uzależnione jest uznanie, czy konkretny projekt został wykonany w sposób zgodny z  umową o dofinansowanie. Stwierdzenie, że projekt został wykonany prawidłowo, pozwala na wypłatę ostatniej transzy dofinansowania.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność