Żaneta Urbaniak

Korekty finansowe w projektach realizowanych w latach 2014-2021

Uznanie przez właściwą instytucję, że podczas wydatkowania środków doszło do naruszeń, może skutkować nałożeniem korekt finansowych na beneficjenta.

Kontrole unijnych projektów realizowanych w latach 2014-2020

Jeśli właściwa instytucja stwierdzi, że wniosek o fundusze unijne został sporządzony nieprawidłowo lub jest on niekompletny, może nałożyć na beneficjenta korekty finansowe. Oznacza to konieczność zwrotu pobranych części dofinansowania.

Tryb z wolnej ręki na zamówienia drogowo-obronne

Do przygotowania i realizacji inwestycji drogowo-obronnych zastosowanie będzie miała przesłanka pilności warunkująca możliwość skorzystania z trybu zamówienia z wolnej ręki.

Kontrola projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej

Każde naruszenie przepisów może prowadzić do stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji projektu i nałożenia na beneficjenta korekty finansowej. Może on jednak kwestionować ustalenia instytucji zarządzającej przedstawiając wyjaśnienia oraz uzupełniając dokumenty.

Czasem trzeba dokonać autokorekty wyboru najkorzystniejszej oferty

Zamawiający ma prawo, a nawet obowiązek, unieważnienia czynności, jeżeli w wyniku ponownej analizy doszedł do przekonania, że wcześniejsza czynność była nieprawidłowa – potwierdziła w jednym ze swoich wyroków Krajowa Izba Odwoławcza.

Kiedy dopuszczalna zmiana umowy o zamówienie publiczne?

Sytuacja na polskim rynku zamówień publicznych od kilku miesięcy jest bardzo trudna. Pojawią się głosy, że w przypadku robót budowlanych część wykonawców rezygnuje z podpisania umów lub odstępuje od umów już zawartych. Czy przedsiębiorcy mają inne wyjście, np. możliwość zmiany warunków kontraktu?

Zamówienia publiczne: Zasada jawności postępowania nie zawsze obowiązuje

Obowiązek wykazania, że dana informacja stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa spoczywa na wykonawcy, jednak to zamawiający musi ocenić, czy dane informacje faktycznie ją stanowią.

Porozumienia wykonawców ograniczające konkurencję

Zmowa przetargowa prowadzi do sytuacji, w której wykonawcy działający na rynku zaburzają konkurencję, co często skutkuje wzrostem cen i obniżeniem jakości realizowanych świadczeń. Zamawiający mogą walczyć z tego typu porozumieniami wykluczając z postępowania wykonawców, którzy je zawarli.

Waloryzacja umowy o zamówienie publiczne – na jakich zasadach?

Prawo zamówień publicznych nakazuje, by w kontrakcie zawieranym na ponad 12 miesięcy, znalazła się klauzula waloryzująca wynagrodzenie wykonawcy. Zamawiający znajdują jednak sposoby na ominięcie tego obowiązku, przerzucając ryzyko związane z wahaniami cen na wykonawców. Takie rozwiązania są jednak tylko pozornie korzystne dla zamawiających. Skutkują one przerwami w realizacji zamówienia, opóźnieniami a często – wieloletnimi sporami sądowymi.

Czy zero euro może być uznane za wynagrodzenie w umowie o zamówienie publiczne?

Wyroku Trybunał Sprawiedliwości z 10 września 2020 r. wskazuje zamawiającym sposób, w jaki powinni postępować w sytuacji, gdy wykonawcy zaoferują cenę, która może w pierwszej chwili wydawać się niewiarygodna.