Cofnięcie decyzji na sprzedaż alkoholu

Nawet jednorazowy przypadek złamania zasad sprzedaży napojów alkoholowych, zobowiązuje organ do cofnięcia wydanego zezwolenia na ich sprzedaż.

Publikacja: 19.01.2024 02:00

Cofnięcie decyzji na sprzedaż alkoholu

Foto: Adobe Stock

- Spółka prowadzi kilka sklepów osiedlowych. W jednym z nich sprzedano alkohol osobie nietrzeźwej, co skutkowało wydaniem przez prezydenta miasta decyzji o cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholi. Podstawą decyzji były ustalenia Policji. Spółka twierdzi, że personel został przeszkolony, to tylko jeden taki przypadek. Czy jest szansa na zmianę decyzji prezydenta przez samorządowe kolegium odwoławcze?

W ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 18) postanowiono m.in., że sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży, zwanego „organem zezwalającym” (ust. 1). Zezwolenie to wydaje się na podstawie wniosku przedsiębiorcy (ust. 2), oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?