Zniesławiona spółka ma szansę na zadośćuczynienie

Osoba prawna może domagać się nie tylko odszkodowania, ale także zadośćuczynienia np. za negatywną opinię w internecie – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 3 października 2023 roku (sygn. akt III CZP 22/23).

Publikacja: 17.11.2023 02:00

Zniesławiona spółka ma szansę na zadośćuczynienie

Foto: Adobe Stock

Dotychczas sądy kwestionowały możliwość przyznania zadośćuczynienia spółkom kapitałowym i przyznawały im jedynie odszkodowanie. Argumentowano, że nie mają one „uczuć” czy „godności”, które można by naruszyć, jak to ma miejsce w przypadku ludzi. O ile w stosunku do osób fizycznych sprawa nie budzi wątpliwości, to w stosunku do osób prawnych, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Dlatego Sąd Apelacyjny w Gdańsku (sygn. akt I Aga 196/22) przedstawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia: czy osoba prawna (np. spółka akcyjna) może domagać się od osoby, która naruszyła jej dobra osobiste, zapłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP