Prawo karne w biznesie jako instrument ochrony w przypadku kradzieży danych

Przepisy prawa karnego pozwalają pokrzywdzonemu na czynny udział w procesie poszukiwania sprawcy kradzieży danych osobowych.

Publikacja: 07.11.2023 02:00

Prawo karne w biznesie jako instrument ochrony w przypadku kradzieży danych

Foto: Adobe Stock

We współczesnych czasach i aktualnym modelu biznesowym zdarza się nierzadko, że instrumenty, jakie dają nam przepisy prawa karnego, stanowić mogą realną pomoc w procesie dochodzenia swoich praw w sprawach dotyczących kradzieży danych osobowych oraz środków z rachunków bankowych. Kradzież – kiedy słyszymy to słowo, przywołujemy na myśl zabór cudzego mienia w ujęciu materialnym. Któż bowiem nie słyszał o słynnym napadzie na Hatton Garden Safe Deposit, w którym zostały skradzione kosztowności ze skarbca na kwotę 200 mln funtów brytyjskich, czy kradzieży biżuterii w hotelu w Cannes o wartości 170 mln zł. Jednak kradzież niejedno ma imię, a często rzeczone imię to właśnie dane, którymi dysponuje przedsiębiorstwo gromadzące największe aktywa firmy. W końcu informacja to wiedza, a wiedza to zysk. O jakich danych mowa? W zasadzie o każdych, które są związane z działalnością firmy, a mogą to być m.in. bazy wewnętrzne, umowy, regulaminy, polityki prywatności, dane osobowe klientów czy też strategie sprzedażowe oraz marketingowe. Czyli wszystko to, co może dać przewagę w konkurencji na rynku.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu