Prawo karne w biznesie jako instrument ochrony w przypadku kradzieży danych

Przepisy prawa karnego pozwalają pokrzywdzonemu na czynny udział w procesie poszukiwania sprawcy kradzieży danych osobowych.

Publikacja: 07.11.2023 02:00

Prawo karne w biznesie jako instrument ochrony w przypadku kradzieży danych

Foto: Adobe Stock

We współczesnych czasach i aktualnym modelu biznesowym zdarza się nierzadko, że instrumenty, jakie dają nam przepisy prawa karnego, stanowić mogą realną pomoc w procesie dochodzenia swoich praw w sprawach dotyczących kradzieży danych osobowych oraz środków z rachunków bankowych. Kradzież – kiedy słyszymy to słowo, przywołujemy na myśl zabór cudzego mienia w ujęciu materialnym. Któż bowiem nie słyszał o słynnym napadzie na Hatton Garden Safe Deposit, w którym zostały skradzione kosztowności ze skarbca na kwotę 200 mln funtów brytyjskich, czy kradzieży biżuterii w hotelu w Cannes o wartości 170 mln zł. Jednak kradzież niejedno ma imię, a często rzeczone imię to właśnie dane, którymi dysponuje przedsiębiorstwo gromadzące największe aktywa firmy. W końcu informacja to wiedza, a wiedza to zysk. O jakich danych mowa? W zasadzie o każdych, które są związane z działalnością firmy, a mogą to być m.in. bazy wewnętrzne, umowy, regulaminy, polityki prywatności, dane osobowe klientów czy też strategie sprzedażowe oraz marketingowe. Czyli wszystko to, co może dać przewagę w konkurencji na rynku.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności