Zakaz sprzedaży aut spalinowych szansą dla gotowych na innowacje

Zaostrzone wymogi dotyczące redukcji emisji CO2 mają zachęcać do wprowadzania na rynek unijny coraz większej liczby pojazdów o niskiej lub zerowej emisji.

Publikacja: 29.08.2023 10:39

Zakaz sprzedaży aut spalinowych szansą dla gotowych na innowacje

Foto: AdobeStock

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1119 z 30 czerwca 2021 roku (Europejskie prawo o klimacie) wprowadza nakaz redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku – do 2030 roku. Jedną z konsekwencji przyjętych planów redukcji emisji CO2 będzie zakaz sprzedaży samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych, emitujących CO2, od roku 2035. Zgodnie z planowaną poprawką podobny los czeka pojazdy ciężarowe do roku 2040.

Zgodnie z europejskim prawem o klimacie mamy sześć i pół roku, aby zredukować emisję CO2 o połowę. Dla wielu krajów UE osiągnięcie zgodności z tym rozporządzeniem oznacza zmniejszenie emisji CO2 do poziomu sprzed około 50–60 lat. Co będzie oznaczała dla nas redukcja emisji o 55 proc. w tak krótkim terminie? Prawdopodobnie zmiany w energetyce, budownictwie i innych dziedzinach przemysłu. Zgodnie z treścią przepisów unijnych oczekuje się, że wszystkie sektory przyczynią się do osiągnięcia redukcji emisji, w tym sektor transportu drogowego. Sektor transportu jest jedynym sektorem, w którym od roku 1990 nadal rośnie emisja CO2.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy