Zakaz sprzedaży aut spalinowych szansą dla gotowych na innowacje

Zaostrzone wymogi dotyczące redukcji emisji CO2 mają zachęcać do wprowadzania na rynek unijny coraz większej liczby pojazdów o niskiej lub zerowej emisji.

Publikacja: 29.08.2023 10:39

Zakaz sprzedaży aut spalinowych szansą dla gotowych na innowacje

Foto: AdobeStock

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1119 z 30 czerwca 2021 roku (Europejskie prawo o klimacie) wprowadza nakaz redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku – do 2030 roku. Jedną z konsekwencji przyjętych planów redukcji emisji CO2 będzie zakaz sprzedaży samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych, emitujących CO2, od roku 2035. Zgodnie z planowaną poprawką podobny los czeka pojazdy ciężarowe do roku 2040.

Zgodnie z europejskim prawem o klimacie mamy sześć i pół roku, aby zredukować emisję CO2 o połowę. Dla wielu krajów UE osiągnięcie zgodności z tym rozporządzeniem oznacza zmniejszenie emisji CO2 do poziomu sprzed około 50–60 lat. Co będzie oznaczała dla nas redukcja emisji o 55 proc. w tak krótkim terminie? Prawdopodobnie zmiany w energetyce, budownictwie i innych dziedzinach przemysłu. Zgodnie z treścią przepisów unijnych oczekuje się, że wszystkie sektory przyczynią się do osiągnięcia redukcji emisji, w tym sektor transportu drogowego. Sektor transportu jest jedynym sektorem, w którym od roku 1990 nadal rośnie emisja CO2.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej