Polska zmaga się z dużym deficytem programistek

Przez brak kobiet w IT sztuczna inteligencja może stać się stronnicza i przyjąć tylko męski punkt widzenia – to tylko jeden z argumentów za równością płci w tej branży. Wciąż sektor zdominowany przez panów jest pełen stereotypów.

Aktualizacja: 06.07.2023 06:13 Publikacja: 06.07.2023 03:00

Beata Jarosz, prezes Future Collars, jest za równą reprezentacją płci w IT, która zwiększy innowacyj

Beata Jarosz, prezes Future Collars, jest za równą reprezentacją płci w IT, która zwiększy innowacyjność firm

Foto: D. Iwański

Panie stanowią nad Wisłą ledwie niecałe 17 proc. zatrudnionych w sektorze technologii informatycznych. I – choć na rynku jest duże ssanie na fachowców IT – niemal 60 proc. kobiet uważa, że trudno jest znaleźć pierwszą pracę w tej branży – wskazują najnowsze statystyki firmy No Fluff Jobs.

Czytaj więcej

Anita Błaszczak: Kobietom trudno odbić branżę IT

Klimat w tym sektorze ewidentnie nie sprzyja płci pięknej, mimo to przybywa kobiet, które chcą wkroczyć do zdominowanego przez mężczyzn świata IT. Jedną z nich jest Marta Piątek-Bar.

– Na kursie Future Collars, jak i później podczas stażu w firmie, z którą zaczęłam niedawno współpracować, spotkałam się z dużym wsparciem właśnie ze strony mężczyzn, których faktycznie jest – na razie – więcej na stanowiskach programistycznych. To nie pierwsze moje miejsce pracy, gdzie jestem jedyną kobietą w zespole – mówi nam Marta.

Taka mentalność jej pomogła. Ale nie wszystkie panie radzą sobie w tak „męskich” branżach. – Tym, co osłabia kobiety na rynku pracy IT, jest fakt, że mają mniejsze niż mężczyźni przekonanie o swoich kompetencjach – przyznaje Piątek-Bar.

Wiola Klimczak, założycielka fundacji IT Girls, twierdzi, że zmiany wymaga obecny, archaiczny system

Wiola Klimczak, założycielka fundacji IT Girls, twierdzi, że zmiany wymaga obecny, archaiczny system edukacji

it girls

Płeć a profesjonalizm

Znikoma reprezentacja kobiet w sektorze IT to wyzwanie. Panie w tej branży mają bowiem wiele do zaoferowania, a Beata Jarosz, prezes Future Collars, mówi wręcz o pewnych przewagach nad mężczyznami. – Kreatywność, umiejętność pracy zespołowej, zdolności analityczne i perspektywa różnorodności są tylko kilkoma z nich. Firmy zdają sobie coraz bardziej sprawę, że różnorodność zespołu, w tym równoważna reprezentacja płci, przynosi korzyści w postaci większej innowacyjności – wyjaśnia.

Jej zdaniem należy dążyć do stworzenia bardziej inkluzywnej branży IT, która będzie przyciągać i zachęcać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. – To wymaga zmiany kultury organizacyjnej, zwiększenia świadomości, edukacji oraz tworzenia programów wsparcia dla kobiet w celu zniwelowania różnic i stworzenia równej szansy dla wszystkich – wylicza prezeska Future Collars.

Czytaj więcej

Firmy IT nie dla pań? Dlaczego w Polsce brakuje programistek

Potencjał pań dostrzegła m.in. firma LeverX z branży technologicznej. Kobiety stanowią tam już jedną trzecią kadry. – Kobiety pracujące w branży IT coraz częściej udowadniają, że płeć nie ma nic wspólnego z profesjonalizmem. Ich zaangażowanie i unikalna perspektywa tworzą szansę na nowy sposób rozwiązywania problemów współczesności – przekonuje Klaudia Halar, menedżerka w LeverX Polska.

Na ciekawy argument wskazuje Alicja Tatarczuk, menedżerka w Huawei Polska. – Kobiety IT są potrzebne, by dać tej branży odmienną perspektywę. Np. sztuczna inteligencja nie przyjmie perspektywy kobiecej na pewne sprawy, jeśli pracować będą nad nią tylko mężczyźni – podkreśla.

Niestety – jak mówi nam Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką – sytuacja w obszarze nowych technologii zmienia się zbyt wolno. – Kobiety nadal są tu niedoreprezentowane, co jest bardzo smutne, gdyż ten brak różnorodności przekłada się na to, jak te technologie są tworzone – przyznaje.

Marta Piątek-Bar, programistka, uważa, iż mocną stroną kobiet jest nieszablonowe myślenie i kompeten

Marta Piątek-Bar, programistka, uważa, iż mocną stroną kobiet jest nieszablonowe myślenie i kompetencje miękkie.

mat. pras.

Kuleje system edukacji

Najnowszy raport Google’a zwraca uwagę na problem z zaangażowaniem uczniów w naukę informatyki. Jakość takich lekcji pozostawia wiele do życzenia, tymczasem – z punktu widzenia dziewcząt – ma to duże znaczenie. 34 proc. uczennic w Polsce uważa, że dostęp do „większej ilości zasobów edukacyjnych” zwiększyłby ich pewność siebie, jeżeli chodzi o zdolność do nauki tego przedmiotu. Tymczasem badania pokazują, że ledwie 16 proc. uczennic i studentek nad Wisłą sądzi, iż rozumie informatykę. Efekt? Alicja Tatarczuk zaznacza, że wiele dziewcząt już w szkole średniej rezygnuje z kontynuowania nauki w obszarze informatyki i inżynierii, bo uważa, że do tego nie pasują. – By przełamać te stereotypy, ważne jest, aby nauczyciele i rodzice aktywnie zachęcali dziewczynki do eksplorowania nauk ścisłych i technologii już od najmłodszych lat – radzi.

Czytaj więcej

Ukrainki chcą być programistkami. To szansa dla Polski

O systemie edukacji, jako jednym z problemów, mówi również Wiola Klimczak, założycielka Fundacji IT Girls. Według niej należy zmienić sposób, w jaki się dziś naucza, gdyż „tradycyjne” przedmioty już nie spełniają swoich zadań. Wskazuje przykład zajęć z informatyki, gdzie nieraz nauczyciel tego przedmiotu i matematyki to ta sama osoba. – Dla niego to tylko dodatkowy przedmiot lub hobby, co sprawia, że często nie jest na bieżąco z tą tematyką – zauważa.

Klaudia Halar z LeverX Polska, mówi, iż kobiety to potencjał, który rozwojowi branży IT nada impetu

Klaudia Halar z LeverX Polska, mówi, iż kobiety to potencjał, który rozwojowi branży IT nada impetu i nowej jakości

mat. pras.

Panie się przebranżawiają

Przygoda z IT dla większości kobiet, które pracują lub dopiero poszukują pracy, zaczęła się od przebranżowienia, na co wskazuje 43 proc. badanych – czytamy w raporcie No Fluff Jobs. Panie najchętniej podejmują pracę jako testerki (15 proc.), zajmują się też tzw. project managementem (10 proc.) oraz UX/UI, czyli projektowaniem interfejsów i doświadczeń użytkowników technologii (8 proc.). – Testing i project management stanowią często dobry punkt wejścia do branży, bo umiejętności wymagane w tych specjalizacjach można zyskać wcześniej także poza IT. Dlatego osoby trafiające do sektora technologicznego z przebranżowienia zwykle są gotowe, by stawić czoła wyzwaniom w nowym środowisku – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok z No Fluff Jobs.

Czytaj więcej

Kobiety rozpychają się w IT

Niestety, panie w IT wciąż zarabiają nieco gorzej (ponad 4 proc.) od mężczyzn. Z obecnych wynagrodzeń zadowolona jest tylko nieco ponad połowa Polek z tej branży.

Panie stanowią nad Wisłą ledwie niecałe 17 proc. zatrudnionych w sektorze technologii informatycznych. I – choć na rynku jest duże ssanie na fachowców IT – niemal 60 proc. kobiet uważa, że trudno jest znaleźć pierwszą pracę w tej branży – wskazują najnowsze statystyki firmy No Fluff Jobs.

Klimat w tym sektorze ewidentnie nie sprzyja płci pięknej, mimo to przybywa kobiet, które chcą wkroczyć do zdominowanego przez mężczyzn świata IT. Jedną z nich jest Marta Piątek-Bar.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
TikTok: Bezpieczeństwo użytkowników jest dla nas absolutnym priorytetem
Biznes
Polskie miasta coraz częściej grają w zielone
Biznes
Orlen może zrezygnować z prasy i usług kurierskich. Odwrotu od fuzji nie będzie
Biznes
II Kongres Przedsiębiorstw Rodzinnych „SUKCESJA W BIZNESIE”
Biznes
Norylski Nikiel nie wypłaci dywidendy przez wojnę Putina