Nowe możliwości reorganizacji firm na gruncie planowanych zmian do kodeksu spółek handlowych

Transgraniczne operacje nie obędą się bez udziału doradcy podatkowego, który wesprze w uzyskaniu opinii fiskusa i pomoże aż po ewentualną procedurę odwoławczą.

Publikacja: 20.06.2023 08:44

Nowe możliwości reorganizacji firm na gruncie planowanych zmian do kodeksu spółek handlowych

Foto: Adobe Stock

Trwają prace nad nowelizacją ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r., poz. 1467, też: „k.s.h.”). Ma być implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r. zmieniającą dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek, oraz 2019/1151 z 20 czerwca 2019 r. zmieniającą dyrektywę 2017/1132 w odniesieniu do stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek (dalej: „nowelizacja”).

Proponowane w projekcie zmiany stanowią etap implementacji tzw. pakietu prawa spółek, który w istotnym stopniu wpłynie na przeprowadzane procesy reorganizacyjne i transakcyjne, celem realizacji unijnej swobody przedsiębiorczości i w konsekwencji uniemożliwiania jej ograniczania rozbieżnościami prawnymi w poszczególnych państwach członkowskich, która to potrzeba została też wyrażona w wyroku TSUE, C-106/16 w sprawie Polbud.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił