Rośnie liczba milionerów w Niemczech. Większość mieszka w jednym mieście

W 2019 roku w Niemczech było 27,4 tysiąca osób z milionowymi dochodami. To 4,6 procent więcej niż rok wcześniej. Większość z nich mieszka w Hamburgu.

Publikacja: 08.05.2023 21:48

Rośnie liczba milionerów w Niemczech. Większość mieszka w jednym mieście

Hamburg

Foto: Adobe Stock

Liczba osób z milionowymi dochodami w Niemczech wzrosła już przed kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego z Wiesbaden w 2019 roku 27,4 tysiąca zarejestrowanych płatników podatków oraz podatku dochodowego miało przychody w wysokości co najmniej miliona euro. To o 4,6 procent więcej niż w 2018 roku.

Dla 58 procent tej grupy głównym źródłem zarobku były wpływy z przedsiębiorstwa handlowego. Kolejne 20 procent uzyskiwało swoje dochody głównie z zatrudnienia w obcej firmie, a 16 procent z pracy na własny rachunek. Jak podają statystycy, „inne rodzaje dochodów odgrywają tu marginalną rolę”.

Czytaj więcej

Niemcy: samochody uderzyły w produkcję

Jednak od 2009 roku, kiedy wprowadzono ostateczny podatek u źródła, dochody kapitałowe (od oszczędności i inwestycji) mogą być ujęte tylko częściowo.

Hamburg miastem milionerów

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej osób z milionowymi dochodami mieszkało w 2019 roku w Hamburgu. Dwanaście na 10 tysięcy osób z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym miało dochody rzędu miliona i więcej. W Bawarii przypadło dziesięć takich osób, a w Saksonii-Anhalt i Turyngii po mniej niż dwie na 10 tysięcy.

Średnia krajowa zarobków w przypadku milionerów wyniosła 2,7 miliona euro, gdy rok wcześniej było to jeszcze 2,6 miliona. Ze względu na progresję podatkową, roczne dochody na poziomie 265 327 euro i więcej lub 530 654 euro i więcej były opodatkowane w 2019 roku maksymalną stawką rzędu 45 procent.

Tak zwaną stawką podatkową dla najbardziej zamożnych objęto w Niemczech 114,5 tysiąca podatników. Było to o 2200 osób więcej niż w roku 2018. Jak podał urząd statystyczny na osoby te przypadło 6,6 procent całkowitych dochodów i 13,2 procent ogółu podatków.

Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność
Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Biznes
Trwa konkurs dziennikarski „Voice Impact Award”
Biznes
Davos w cieniu skandalu. Założyciel forum oskarżany o nadużycia finansowe i etyczne