Im dłuższe opóźnienia w płatnościach, tym wyższa kara

Teraz transakcje, w których wyłącznymi stronami są członkowie jednej grupy kapitałowej, nie będą już brane pod uwagę przy ocenie nadmiernego opóźniania – mówi dr Katarzyna Menszig-Wiese.

Publikacja: 28.02.2023 11:43

Im dłuższe opóźnienia w płatnościach, tym wyższa kara

Foto: Adobe Stock

Jakie ograniczenia mają przedsiębiorcy w ustalaniu terminów zapłaty?

Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych wskazuje jako zasadę maksymalnie 60-dniowy termin na uregulowanie świadczenia pieniężnego liczone od doręczenia faktury. Od tej zasady są jednak wyjątki. Istotne jest tu kryterium podmiotowe, czyli kto jest dłużnikiem, a kto wierzycielem. Jeśli kontrahentami są dwaj duzi przedsiębiorcy, to pod pewnymi warunkami mogą oni ustalić sobie termin zapłaty dłuższy niż 60 dni. Jeśli natomiast wierzycielem jest mikro-, mały albo średni przedsiębiorca, a dłużnikiem duży, to muszą trzymać się tego 60-dniowego terminu. Chodzi o to, żeby chronić małych przedsiębiorców, by duży podmiot, który ma zdecydowanie silniejszą pozycję rynkową, nie narzucał im odległego terminu zapłaty.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów