– Zainteresowanie Poland.Business Harbour nadal utrzymuje się na wysokim poziomie – twierdzi Maria Majcherek, ekspert w departamencie partnerstwa i komunikacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), która koordynuje uruchomiony jesienią 2020 r. program. Poland.Business Harbour (PBH), skierowany początkowo do firm i specjalistów nowych technologii z Białorusi, został w zeszłym roku rozszerzony na inne kraje. Ale – jak mówi Majcherek – najwięcej rekomendacji wydawanych jest Białorusinom, co przekłada się na liczbę wiz.
Według udostępnionych „Rzeczpospolitej” danych MSZ do połowy lipca br. do obywateli Białorusi trafiło 44,3 tys. wiz (czyli ponad 94 proc. wiz przyznanych w ramach PBH), przy czym ponad dwie piąte z nich przyznano w ostatnich miesiącach, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Obawy przed nadciągającym kryzysem mogą wygasić wywołaną przez pandemię hossę w usługach IT. W USA firmy już zaczynają zwolnienia, a polskim spółkom trudniej o nowe projekty. Zagrożony jest wart 11,6 mld dol. eksport usług ICT.
To w dużej mierze dzięki PBH Białorusini stali się drugą najliczniej reprezentowaną grupą cudzoziemców w Polsce (po Ukraińcach). Pod koniec czerwca ponad 50 tys. miało ważne zezwolenia na pobyt w naszym kraju – wynika z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców.
Wkrótce liczba migrantów z Białorusi może jeszcze wzrosnąć, gdyż w ostatnich tygodniach (od początku czerwca) PAIH wystawiła im w ramach PBH prawie 5,8 tys. nowych rekomendacji wizowych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie przyznano specjalistom i przedsiębiorcom – bo wizy PBH wydawane są również członkom ich rodzin.