PGZ zwiększa tempo. Będzie remontowym zapleczem Ukrainy

Polska Grupa Zbrojeniowa, skupiająca kluczowe firmy sektora obronnego, po uporaniu się z covidowymi ograniczeniami ostro przyspiesza. Trzeba znacząco zwiększyć moce, bo do produkcji ciężkiego sprzętu dla większej armii doszły remonty ukraińskiej broni.

Publikacja: 12.05.2022 21:00

Przeciwlotnicze zestawy Piorun zostaną poprawione. Zastąpi je broń korzystająca z doświadczeń obecne

Przeciwlotnicze zestawy Piorun zostaną poprawione. Zastąpi je broń korzystająca z doświadczeń obecnej wojny – twierdzi Mesko

Foto: PAP/Leszek Szymański

W wielu spółkach PGZ ruszają inwestycje w nowe linie technologiczne, a podniesieniu ich efektywności ma sprzyjać produktowa konsolidacja.

Nic dziwnego, że temperatura i napięcie w fabrykach broni rosną – menedżerów mobilizuje zapowiedź budowania wielkiej, 300-tys. armii, którą trzeba wyposażyć w nowoczesny sprzęt, w czym firmy – nawet te z trzeciego niegdyś szeregu – dostrzegły swoją szansę.

Już w zeszłym roku widać było ożywienie – PGZ zelektryzowały nowe, ogromne kontrakty, przede wszystkim powierzenie rodzimemu przemysłowi budowy gigantycznej, wartej ok. 60 mld zł, tarczy powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”. Udział w budowie przeciwlotniczego wielopoziomowego systemu ma dać spółkom pieniądze i nowe kompetencje, zwłaszcza w mało imponującym wciąż w zbrojeniówce segmencie rakietowym.

Stocznie z popandemicznego marazmu i spowolnienia ma wyciągnąć program okrętowy Miecznik – rozłożona na lata budowa trzech fregat wielozadaniowych nowej generacji. Wydatki na nowoczesne jednostki dla starzejącej się marynarki szacowane są na ponad 8 mld zł.

Na finiszu prób – co zapowiada decyzje o skierowaniu do seryjnej produkcji – są projekty modernizujące Wojska Lądowe. Przede wszystkim wyposażenie sił pancernych i zmechanizowanych w nowe bojowe wozy piechoty „Borsuk” ze stalowowolskiej HSW.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie toruje drogę „Borsukowi"

Podczas czwartkowego briefingu zorganizowanego w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podsumowującego dokonania PGZ w minionym roku, prezesi poszczególnych spółek zdawali relację z długofalowych planów, wydatków inwestycyjnych w swoich firmach i kłopotów z rekrutacją fachowców. Ale w wynikach firm widać było przede wszystkim wielki wpływ na branżę wojny za wschodnią granicą. To zagrożenie narodowego bezpieczeństwa zaczyna dziś dyktować tempo pracy czołowych fabryk broni.

Prezes PGZ Sebastian Chwałek zapytany, na ile wycenia wartość wsparcia produktami grupy kapitałowej obrońców Ukrainy, uchylał się konsekwentnie od podawania konkretnych liczb. Potwierdził jednak, że to lwia część z 7 mld zł, o których mówili ostatnio politycy.

Pieniądze jednak nie oddają rozmiarów zaangażowania zbrojeniówki we wspieranie „przyjaciół”, jak nazywa adresatów pomocy szef PGZ. W ostatnich tygodniach nie było dnia bez spotkań i narad międzynarodowych grup roboczych, ustalających warunki współpracy przy naprawach, remontach, rewitalizacji ukraińskiego ciężkiego sprzętu w polskich zakładach.

– Mamy warunki, aby pomagać, bo nasze armie wciąż używają podobnego uzbrojenia. Więc jak możemy, wspieramy przyjaciół – powtarza prezes Chwałek.

Szef PGZ przyznaje, że obronna grupa sukcesywnie przejmuje też od zachodnich dostawców uzbrojenia dla Kijowa obowiązki związane z bieżącym serwisem i obsługą sojuszniczego sprzętu.

– Jesteśmy w centrum wielkiej operacji wzmacniania potencjału obronnego przyjaciół i działamy jak w wielkim tranzytowym hubie – mówi Sebastian Chwałek.

Przykładów nadzwyczajnej mobilizacji sektora obronnego – pod wpływem doświadczeń z wojny u sąsiadów – nie brak.

Skarżyskie Mesko, które w strukturze PGZ jest liderem „domeny amunicyjnej” i producentem najsłynniejszych dziś polskich przeciwlotniczych lekkich wyrzutni rakietowych, tzw. manpadsów, jeszcze niedawno w pokojowym „reżimie” produkowało rocznie ok. 300 naprowadzanych na podczerwień pocisków Piorun – broni typu „wystrzel i zapomnij”. Po wybuchu wojny w Ukrainie dostawy rakiet i wyrzutni, w odpowiedzi na gwałtownie rosnące zapotrzebowanie, trzeba było podwoić.

– Jest decyzja, że w przyszłym roku będziemy gotowi do produkcji 1000 piorunów – informowała w czwartek podczas spotkania z prasą Elżbieta Śreniawska – „pani na piorunach”, która rządzi amunicyjną grupą PGZ dopiero od lipca 2021 r.

W wielu spółkach PGZ ruszają inwestycje w nowe linie technologiczne, a podniesieniu ich efektywności ma sprzyjać produktowa konsolidacja.

Nic dziwnego, że temperatura i napięcie w fabrykach broni rosną – menedżerów mobilizuje zapowiedź budowania wielkiej, 300-tys. armii, którą trzeba wyposażyć w nowoczesny sprzęt, w czym firmy – nawet te z trzeciego niegdyś szeregu – dostrzegły swoją szansę.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Tak można przyspieszyć transformację energetyczną
Materiał Promocyjny
Finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii
Biznes
Karuzela państwowych prezesów wyhamowała. "Ład korporacyjny sięgnął dna"
Materiał partnera
Zachęcamy marketerów do wykorzystywania „supermocy”
Materiał partnera
Innowacyjne produkty P&G pomagają konsumentom zużywać mniej energii i wody i dzięki temu obniżyć rachunki gospodarstw domowych
Biznes
Nowe konkurencje olimpijskie szansą dla Adidasa
Materiał Promocyjny
Jak odróżnić nastoletni bunt od depresji. Poradnik dla nauczycieli