Reklama
Rozwiń

Po tłustych latach rynek komputerów znalazł się w dołku

Po okresie wzrostów wywołanych pandemią markowi producenci pecetów redukują cele – dostawy w pierwszej połowie 2022 r. odnotują dwucyfrowe spadki. Część zamówień może skurczyć się nawet o połowę.

Publikacja: 14.04.2022 21:00

Po tłustych latach rynek komputerów znalazł się w dołku

Foto: AdobeStock

Sprzedaż komputerów wpadła w głęboki dołek. Koniec pandemii i niepewność związana z wojną ostro zdusiły popyt. Analitycy TrendForce przewidują, że dostawy notebooków na cały 2022 r. będą niższe o blisko 9 proc. A to znacznie gorszy wynik niż prognozowano wcześniej – dotąd zakładano bowiem, że spadki sięgną około 3 proc.

Redukcja celów w zakresie dostaw sprzętu dotyczyć ma wszystkich największych graczy. Na Tajwanie, gdzie produkowane są urządzenia Asus czy Acer, wskazuje się, że skala spadków może być olbrzymia. Tamtejszy serwis branżowy DigiTimes informował niedawno, że zamówienia u niektórych dostawców podzespołów zmniejszono o 50 proc. Eksperci nie mają wątpliwości, że wojna w Ukrainie zakończyła trwający nieprzerwanie od siedmiu kwartałów okres hossy w tej branży. Producenci szczególnie odczuwają to w Europie. Rosja, z której wycofali się wszyscy giganci PC, poza liderem sektora – chińskim Lenovo, była ważnym rynkiem zbytu. Trafiało tam 7 proc. zamówień w całym regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) – podaje firma analityczna Canalysa. Jej prezes Steve Brezier podkreśla, że rynek pecetów zmaga się z dodatkowymi wyzwaniami, które wpływają na popyt, jak wzrost cen energii, podwyżki stóp procentowych, inflacja. Jego zdaniem to czynniki, które w znaczący sposób kształtują dziś nastroje konsumenckie i ograniczają w praktyce wydatki na elektronikę użytkową.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Kolejne 180 czołgów K2 dla Polski. Jest umowa
Biznes
PGZ dostało 2,4 mld zł na produkcję amunicji 155 mm
Biznes
Alarmujące dane z przemysłu, zyskowne studia i podatkowa rewolucja Trumpa
Biznes
Alarmujące dane z przemysłu, zyskowne studia i podatkowa rewolucja Trumpa
Biznes
Wodowanie pierwszego okrętu rozpoznania „Delfin”