Po tłustych latach rynek komputerów znalazł się w dołku

Po okresie wzrostów wywołanych pandemią markowi producenci pecetów redukują cele – dostawy w pierwszej połowie 2022 r. odnotują dwucyfrowe spadki. Część zamówień może skurczyć się nawet o połowę.

Publikacja: 14.04.2022 21:00

Po tłustych latach rynek komputerów znalazł się w dołku

Foto: AdobeStock

Sprzedaż komputerów wpadła w głęboki dołek. Koniec pandemii i niepewność związana z wojną ostro zdusiły popyt. Analitycy TrendForce przewidują, że dostawy notebooków na cały 2022 r. będą niższe o blisko 9 proc. A to znacznie gorszy wynik niż prognozowano wcześniej – dotąd zakładano bowiem, że spadki sięgną około 3 proc.

Redukcja celów w zakresie dostaw sprzętu dotyczyć ma wszystkich największych graczy. Na Tajwanie, gdzie produkowane są urządzenia Asus czy Acer, wskazuje się, że skala spadków może być olbrzymia. Tamtejszy serwis branżowy DigiTimes informował niedawno, że zamówienia u niektórych dostawców podzespołów zmniejszono o 50 proc. Eksperci nie mają wątpliwości, że wojna w Ukrainie zakończyła trwający nieprzerwanie od siedmiu kwartałów okres hossy w tej branży. Producenci szczególnie odczuwają to w Europie. Rosja, z której wycofali się wszyscy giganci PC, poza liderem sektora – chińskim Lenovo, była ważnym rynkiem zbytu. Trafiało tam 7 proc. zamówień w całym regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) – podaje firma analityczna Canalysa. Jej prezes Steve Brezier podkreśla, że rynek pecetów zmaga się z dodatkowymi wyzwaniami, które wpływają na popyt, jak wzrost cen energii, podwyżki stóp procentowych, inflacja. Jego zdaniem to czynniki, które w znaczący sposób kształtują dziś nastroje konsumenckie i ograniczają w praktyce wydatki na elektronikę użytkową.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Ogromna inwestycja Microsoftu w Europie. Koncern składa obietnicę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne