Według ostatnich informacji granicę z Polską przekroczyło do środy ok. 500 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. To osoby chcące pozostać w kontakcie z bliskimi, których zostawiły w ojczyźnie. Stąd telefon komórkowy i dostęp do internetu to dla nich ważne kwestie. Polskie sieci komórkowe, w tym należące do giełdowych grup Orange i Plus, starają się na te potrzeby odpowiedzieć. W tym celu zawierają z operatorami ukraińskimi porozumienia pozwalające oferować darmowe usługi w roamingu i tanie połączenia międzynarodowe. Przygotowały także darmowe startery z kartami SIM i usługami, ale ich dystrybucja to nie taka prosta sprawa.

W mediach społecznościowych pojawiają się regularnie apele, by w punktach recepcyjnych, do których zgłaszają się Ukraińcy, było więcej osób pomagających w rejestracji kart SIM rozdawanych przez telekomy.

Operatorzy tłumaczą, że trudno jest im sprostać wyzwaniu, ponieważ na miejscu pracują wolontariusze (czyli: nie można nikogo zmusić do pracy na granicy). Dodatkowo z powodu obciążenia sieci przy granicy, do której podłącza się obecnie ponadstandardowo wielu użytkowników, rejestracja nie przebiega tak sprawnie, jak by chcieli.

P4, operator sieci Play, podał w środę, że zmienił konfigurację kilku nadajników, aby poprawić działanie sieci przy granicy.

Telekomy starają się przekierowywać przyszłych użytkowników do punktów sprzedaży w głębi kraju. Zachęcają też osoby prywatne, by rejestrowały karty SIM przeznaczone dla uchodźców na siebie.

Pomocne mogą być specjalne oferty roamingowe ukraińskich operatorów. Dzięki nim osoba wjeżdżająca do Polski nie musi martwić się o koszty.

Z ofertami taniego roamingu w Polsce wyszły Vodafone Ukraine i LifeCell. O ile oferta Vodafone jest dość okrojona (60 minut rozmów, 400 MB internetu, SMS dodatkowo płatny) i wymaga aktywacji, np. telefonicznej, o tyle oferta Lifecell jest pod każdym względem lepsza.

Operator najpierw włączył użytkownikom pakiet 1 GB danych w roamingu, a w środę dodał jeszcze 5 GB. Jak przekazało nam biuro prasowe Lifecell, rozpoczęła się także wysyłka specjalnych wiadomości tekstowych informujących użytkowników o przyznanej im puli internetu.

Jak na razie z ofertą taniego roamingu nie wyszedł Kyivstar.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Startery polskich operatorów dla obywateli Ukrainy pozwalają m.in. na włączenie pakietów z 10–30 GB internetu za darmo.