Branża musi inwestować

Sektor chemiczny, zgodnie z klasyfikacją GUS, generuje niemal 20 proc. rocznej wartości produkcji sprzedanej całego krajowego przemysłu. Branża obejmuje chemię masową, tzw. wielką chemię, czyli produkty wysokotonażowe, produkcję i przetwórstwo paliw, przetwórstwo chemiczne, wytwarzające produkty końcowe na bazie chemii masowej i wreszcie chemię niskotonażową, czyli np. wyroby z tworzyw sztucznych.

Publikacja: 07.03.2018 15:50

Branża musi inwestować

Foto: Adobe Stock

Przedstawiciele branży to giganci polskiej gospodarki – producenci paliw, chemikaliów i nawozów czy opon, ale też ok. 10 tys. średnich i mniejszych podmiotów, zajmujących się m.in. przetwórstwem chemicznym. Przemysł chemiczny to trzeci pod względem wielkości zatrudnienia przemysł w Polsce i drugi pod względem wartości produkcji sprzedanej.

Z perspektywy instytucji finansowej „chemia" to jeden z kluczowych sektorów zarówno w obszarze finansowania, jak i bieżącej obsługi. Uwzględniając perspektywy makroekonomiczne, nieodzowne są w branży konieczność inwestowania w coraz wydajniejsze i efektywniejsze linie produkcyjne oraz nowe technologie, a także nakłady związane z ochroną środowiska. Branża chemiczna potrzebuje zewnętrznych źródeł finansowania zarówno dla projektów inwestycyjnych, jak i finansowania obrotowego. Należy też pamiętać o finansowaniu fuzji i przejęć, które są integralną częścią współczesnej ekonomii, podobnie jak leasing środków trwałych. Największe firmy z branży są zainteresowane w szczególności finansowaniem strukturyzowanym, finansowaniem kredytem konsorcjalnym, programami emisji obligacji, z uczestnictwem zawsze co najmniej kilku finansujących. W przypadku mniejszych firm dominują umowy bilateralne, zawierane często jednocześnie z kilkoma bankami.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Biznes
Na stole 17. pakiet sankcji wobec Rosji. Cios we flotę cieni i sojuszników Kremla
Biznes
UE bez rosyjskiej energii. Zapaść w motoryzacji. Weto ws. składki zdrowotnej
Biznes
Słabnąca sprzedaż aut uderza w polski przemysł motoryzacyjny
Biznes
Sprzedajemy nie tylko gaz
Biznes
Nowe sankcje USA na Rosję. Przejęcie Santandera. Unia kusi naukowców z USA
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku