Rozpędzone IT wchodzi w zakręt. Firmy walczą o specjalistów

Rynek teleinformatyczny w Polsce przyspieszył dzięki pandemii i w 2022 r. nie zamierza zwalniać – prognozują eksperci. Wyzwaniem będzie jednak coraz mocniej odczuwalna luka w dostępie do specjalistów i drastyczny wzrost cyberzagrożeń.

Aktualizacja: 09.01.2022 21:32 Publikacja: 09.01.2022 21:00

Rozpędzone IT wchodzi w zakręt. Firmy walczą o specjalistów

Foto: Adobe Stock

Odsetek firm korzystających z cyfrowych technologii w Polsce, w porównaniu z okresem przed pandemią, wzrósł z 7,2 proc. do 18,5 proc. Z danych Eurostatu wynika, że firmy w naszym kraju cyfryzują się szybciej, niż wynosi średnia dla Europy Środkowej, gdzie nastąpił wzrost z 8 do 14 proc. Cały rodzimy rynek IT – według prognoz PMR – w 2021 r. mógł wzrosnąć o ponad 7 proc.

Wielka presja płacowa

Eksperci podkreślają, że 2021 r. to czas niespotykanego do tej pory cyfrowego rozwoju – zapotrzebowanie na e-usługi wywołane przez Covid-19 spowodowało przyspieszenie procesów technologicznych o pięć–siedem lat. Jak zauważa Sławomir Szmytkowski, wiceprezes Asseco Poland, w IT realizowane były projekty, które w normalnych warunkach nie wydarzyłyby się lub byłyby przesuwane w czasie. Wzrost znaczenia e-usług obserwowaliśmy m.in. w administracji publicznej, zdrowiu czy handlu. Jego zdaniem wzrosła także społeczna akceptacja dla e-usług i poziom świadomości obywateli co do możliwości ich wykorzystywania.

Ponadto w ub.r. wiele firm zagranicznych otworzyło nad Wisłą swoje centra kompetencyjne IT – m.in. Aldi Nord, Google Cloud, Bayer czy Payback. Zatrudnienie zwiększają już obecne w naszym kraju przedsiębiorstwa. Istniejącą od lat lukę na rynku pracy w sektorze nowych technologii w Polsce szacuje się obecnie na 50 tys. osób. I ów boom w sektorze IT w połączeniu z gigantyczną presją na pozyskanie specjalistów sprawia, że w br. branża stanie przed wyzwaniem o skali, z którą do tej pory nie miała do czynienia.

Czytaj więcej

Nie tylko specjaliści IT mogli się cieszyć rynkiem pracownika

– Pandemia rozluźniła cyfrowe granice, przez co lokalizacja pracowników straciła na znaczeniu. Powoduje to rosnącą w zawrotnym tempie presję zagranicznych koncernów na rynek pracy IT w Polsce. Rodzime firmy dotkliwie odczuwają konkurencję na tym polu. Walka o specjalistów IT może doprowadzić do tego, że za kilka lat ich umiejętności będą wyceniane jednakowo w skali globalnej – mówi Grzegorz Pyzel, wiceprezes 7N.

Liczba ofert pracy kierowanych do specjalistów IT z końcem zeszłego roku zwiększyła się o 140 proc. – podaje No Fluff Jobs. I wskazuje, że np. w Warszawie programiści mogą liczyć na zarobki (na umowę o pracę) w przedziale 11–18 tys. zł brutto. Wynagrodzenia w tej branży wzrosły o 5–10 proc. – informują analitycy Hays. I ostrzegają, że presja płacowa w IT w 2022 r. da się jeszcze bardziej we znaki. Według najnowszego raportu tej firmy aż 99 proc. przedsiębiorstw IT planuje rekrutacje, a jednocześnie zdają sobie sprawę, że realizacja tych założeń nie będzie łatwa (77 proc. ankietowanych spodziewa się trudności w pozyskiwaniu pracowników).

AI napędzi rynek?

Dodatkowym wyzwaniem jest cyberbezpieczeństwo. Zdalny model pracy w większości firm i instytucji sprawił, że „powierzchnia ataku" znacząco się zwiększyła i konieczne stało się bardzo dynamiczne zarządzanie ryzykami oraz ciągłe uzupełnianie rozwiązań z zakresu internetowej ochrony. – Inicjatywy w zakresie technologii cyfrowych pozostaną w 2022 r. priorytetem firm. Związane to jest z ciągłym dostosowywaniem się do bieżącej sytuacji, która wymaga efektywnego planowania wokół takich kwestii jak uodpornienie infrastruktury IT na ataki i jej lepsze dostosowanie do pracy zdalnej lub hybrydowej – tłumaczy Robert Czarniewski, wiceprezes Polcomu.

Z badania przeprowadzonego przez Polcom i Intel wynika, iż aż 68 proc. firm ma wystarczające środki na zapewnienie ciągłości działania oraz cyberbezpieczeństwo, a już 60 proc. przedsiębiorstw przeznacza duże zasoby na ochronę danych. – Niemniej połowa respondentów chętnie zwiększyłaby dostępne środki na działania. To, co stanowi wyzwanie na najbliższy czas, to problemy z finansowaniem wynagrodzeń, na co wskazuje 49 proc. menedżerów IT – zauważa Robert Czarniewski.

– Możemy śmiało prognozować w br. podwyżki wynagrodzeń do nawet 50 proc. – dodaje Piotr Kawecki, prezes ITBoom. I – jak wyjaśnia – do tego dojdą problemy z łańcuchami dostaw, które już w ub.r. chwiały światowym rynkiem hardware'u. – To sprawia, że firmy dokonują zakupów na zapas, a to nieefektywne kosztowo i mrozi kapitał, często tak bardzo potrzebny do rozwoju. Nie widać mocnych sygnałów, by w 2022 r. w obszarze dostaw i produkcji urządzeń elektronicznych zaszły duże zmiany na lepsze. Na te będzie trzeba czekać do początku 2023 r. – prognozuje Kawecki.

Mimo tak wielu wyzwań rynek IT w br. będzie napędzać kilka trendów. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, wymienia np. Przemysł 4.0. – Z roku na rok polska gospodarka jest bardziej innowacyjna. Internet rzeczy i AI wykorzystywane są już w wielu przedsiębiorstwach. Firmy rozbudowują działy B+R i współpracują z przedstawicielami nauki. To dobry trend. Drugim trendem, który z pewnością będzie zauważalny w br., jest zastosowanie AI w medycynie i ochronie zdrowia – wylicza ekspert.

Jego zdaniem nowoczesne narzędzia IT będą wykorzystywane w diagnostyce. – AI nie zastąpi lekarza, jednak znacznie usprawni jego pracę. Tak jak w przypadku przemysłu również w medycynie brakuje odpowiedniej liczby specjalistów – podkreśla Protasiewicz.

Odsetek firm korzystających z cyfrowych technologii w Polsce, w porównaniu z okresem przed pandemią, wzrósł z 7,2 proc. do 18,5 proc. Z danych Eurostatu wynika, że firmy w naszym kraju cyfryzują się szybciej, niż wynosi średnia dla Europy Środkowej, gdzie nastąpił wzrost z 8 do 14 proc. Cały rodzimy rynek IT – według prognoz PMR – w 2021 r. mógł wzrosnąć o ponad 7 proc.

Wielka presja płacowa

Pozostało 93% artykułu
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły
Materiał partnera
Transparentny rynek kapitałowy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Czy to jest koniec audytu w obecnej postaci?