Reforma polityki strukturalnej na lata 2007 – 2013 pociągnęła za sobą zmiany w strukturze funduszy i zasadach dystrybucji środków pomocowych. Jedną ze znaczących zmian było utworzenie nowego Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), powiązanego ze wspólną polityką rolną (WPR). O ile w perspektywie finansowej na lata 2000 – 2006 środki na rozwój obszarów wiejskich (ROW) były związane z funduszami strukturalnymi i polityką spójności, o tyle w nowych ramach finansowych na lata 2007 – 2013 EFFROW stał się częścią działu powiązanego ze wspólną polityką rolną, a przez to został oderwany od polityki spójności.
Celem ustawodawców było usprawnienie wykorzystania pomocy płynącej z tego funduszu i ułatwienie wprowadzenia zintegrowanego podejścia na obszarach wiejskich. Warunkiem powodzenia tych zmian była jednak właściwa koordynacja środków pochodzących z różnych źródeł, w szczególności zaś z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Funduszu Spójności (FS) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz zapewnienie ich wzajemnego uzupełniania.
[srodtytul]Niezbędna jest strategia[/srodtytul]
Czy te zmiany poprawiły efektywność wykorzystania dostępnych środków? Powiązanie funduszy WPR ze środkami Rozwoju Obszarów Wiejskich (ROW) jest tylko pozornym uproszczeniem schematu budżetu unijnego. W istocie przyczynia się ono do oderwania środków przeznaczanych na cele pozarolnicze od polityki spójności i szeroko zakrojonej perspektywy rozwoju regionalnego, a w konsekwencji albo do dublowania niektórych celów (np. ochrona środowiska lub edukacja), albo do ich pomijania w obydwu rozdziałach. Istnieje ryzyko, że wobec istniejących ograniczeń budżetowych środki z EFRR będą w znacznej mierze wykorzystane na rozwój konkurencyjności gospodarczej skoncentrowanej w większych ośrodkach miejskich lub najaktywniej działających regionach, podczas gdy EFFROW skoncentruje swoje zasoby na poprawie konkurencyjności rolnictwa.
[wyimek]Pozorne uproszczenie unijnego budżetu może doprowadzić do dublowania się niektórych celów lub ich pomijania[/wyimek]