[b]- Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, mam samochód w leasingu. Czy mogę wliczyć w koszty działalności zakup kołpaków na koła do tego samochodu? Nie jest to niezbędne dla funkcjonowania samochodu, ale z drugiej strony poprawia wizerunek. Podobnie z myciem samochodu, czy koszty mycia mogą być zaliczone do kosztów działalności?[/b]
Zasadniczo przedsiębiorca korzystający z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego (bo - jak możemy się domyślać - chodzi tu o ten rodzaj umowy), ma większe możliwości zaliczenia wydatków na jego używanie do kosztów podatkowych niż podatnik korzystający z niefirmowego auta (tj. niebędącego środkiem trwałym) na innych zasadach (np. na podstawie umowy najmu, dzierżawy). Może bowiem bez ograniczeń rozliczać wydatki na jego używanie.
Innymi słowy nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu ani wyliczać limitu kilometrówki. Wynika to z art. 23 ust. 3b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=62271C395A03A76641DBB737F596F049?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link].
Bez ograniczenia zaliczy więc do kosztów podatkowych takie wydatki związane z bieżącą eksploatacją samochodu jak zakup paliwa, wymiana oleju, zakup części zamiennych, opon, bieżące remonty, naprawy i ubezpieczenia.
Czy dotyczy to również wydatków na zakup kołpaków i na mycie samochodu?