Wypadek w kopalni Krupiński – relacja z akcji ratunkowej

Zakończyła się akcja ratunkowa. Udało się odnaleźć wszystkich zaginionych. W wypadku zginął jeden górnik i dwóch ratowników

Publikacja: 06.05.2011 22:10

Wypadek w kopalni Krupiński – relacja z akcji ratunkowej

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Czwartek, 12 maja 2011r.

15:05


Zakończyło się pierwsze posiedzenie Komisji Wyższego Urzędu Górniczego do zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu i wypadku w KWK Krupiński. Komisja zadecydowała, że przeprowadzone zostaną trzy ekspertyzy, które dotyczą:

W skład 23-osobowej komisji wchodzą: naukowcy, przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Państwowej Inspekcji Pracy, przedsiębiorcy, związków zawodowych i nadzoru górniczego.W pierwszym posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele prokuratury i straży pożarnej. Przewodniczącym Komisji jest Wojciech Magiera, wiceprezes WUG.

Kolejne posiedzenie odbędzie się 15 czerwca w Katowicach.

06:58

Po prawie tygodniowych poszukiwaniach zakończyła się akcja ratunkowa w Krupińskim. Drugi zaginiony ratownik został odnaleziony. Nie żyje. To trzecia ofiara tego wypadku i 13. śmiertelna w tym roku w kopalniach węgla kamiennego.

– Poszukiwany od tygodnia ratownik znajdował się na 220 m chodnika nadścianowego, w którym doszło do pożaru – mówi „Rz" Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należała kopalnia. Był więc w tym samym miejscu co pozostali, którzy zginęli – 27 letni górnik i 36-letni ratownik odnalezieni w piątek. Czemu poszukiwania tego ratownika trwały tak długo i to w miejscu, które przeszukane zostało już kilkakrotnie?

– On był dalej niż pozostali, w miejscu, w które jak dotąd nie udało się dotrzeć z powodu bardzo wysokiej temperatury i zadymienia. On po prostu pobiegł w stronę ściany, źródła pożaru – tłumaczy Jabłońska-Bajer.

Teraz rozpocznie się gaszenie pożaru (wcześniej pompowano pod ziemię azot) – czyli otamowanie terenu tak, by odciąć tam dopływ tlenu.

Środa, 11 maja 2011r.

16:30

Wyższy Urząd Górniczy zapowiedział, że w czwartek 12 maja o godzinie 9.00 odbędzie się pierwsze posiedzenie specjalnej komisji w sprawie wypadku w kopalni Krupiński. W kopalni wciąż trwa poszukiwanie zaginionego ratownika

07:00


Nadal nie odnaleziono 34-letniego ratownika górniczego, zaginionego w kopalni "Krupiński" podczas akcji ratowniczej po czwartkowym zapaleniu metanu. W wyrobisku 820 m pod ziemią, gdzie może znajdować się poszukiwany, prowadzone są prace służące opanowaniu podziemnego pożaru - do wyrobiska wtłaczany jest azot, by wyprzeć z niego tlen oraz zmniejszyć zagrożenie wybuchem i poprawić panujące pod ziemią warunki. Stopniowo daje to efekty w postaci zmniejszania się temperatury, zadymienia i wskaźników stężeń tlenu oraz tlenków.

Jak dotąd, wykluczono już m.in., by zaginiony ratownik mógł znajdować się w wyrobiskach sąsiadujących z chodnikiem, gdzie doszło do pożaru. Ratownicy przeszukali je wszystkie, część wraz z psem szkolonym do poszukiwania ludzi. Zwierzę nie mogło dotąd wejść do feralnego chodnika ze względu na panujące tam warunki.

(pap)

Wtorek, 10 maja 2011r.

10:00


W kopalni "Krupiński" piątą dobę trwają poszukiwania ratownika, który zaginął pod ziemią podczas akcji ratowniczej po zapłonie metanu. W jego odnalezieniu nie pomógł, jak dotąd, szkolony do szukania ludzi pies.

Według informacji nadzoru górniczego, służby ratownicze rozważają ponowne wykorzystanie w akcji psa, kiedy będzie pewność, że w chodniku można swobodnie oddychać. Wówczas pies mógłby przejść po specjalnym, bezzapachowym materiale, by łatwiej było mu wyczuć zapach człowieka.

Poniedziałek, 9 maja 2011 r.

13:05


Lekarze ze szpitala w Siemianowicach Śląskich informują, że leczenie górników, którzy doznali obrażeń w czwartkowym wypadku w kopalni "Krupiński" przebiega prawidłowo. Wszyscy są w dobrym stanie.

- Stan zdrowia wszystkich leżących u nas górników jest dobry i czują się bardzo dobrze. Oczywiście każdy indywidualnie, w różny sposób, znosi tę ciężką chorobę, natomiast nic złego się nie dzieje, wszystko jest leczone prawidłowo i stabilnie - powiedział podczas dyrektor siemianowickiego szpitala, Mariusz Nowak.

Dyrektor poinformował, że pacjenci są na ogół w dobrym stanie psychicznym, dwóch-trzech górników czuje się pod tym względem nieco gorzej, są podłamani rozległością doznanych urazów. - Nasi psychologowie się nimi zajmują i myślę, że będzie dobrze - zaznaczył dyrektor. Górnicy codziennie widzą się z bliskimi.

Pacjentów czeka prawdopodobnie co najmniej miesięczny pobyt w szpitalu. Jak długo potrwa leczenie i rehabilitacja, będzie zależało od wielu czynników, np. rozległości urazów.

12:00


– Zbadanie wypadku w kopalni Krupińskim będzie trudne, bo skutki tego zjawiska nie świadczą na razie o żadnych nieprawidłowościach – mówi „Rz" Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

- Jest za wcześnie na hipotezy, ale mogę powiedzieć, że z informacji, które mamy teraz wynika, że na dole nie doszło do wybuchu metanu i pyłu węglowego, co świadczy o tym, że profilaktyka w tym zakresie prowadzona była prawidłowo – powiedział „Rz" Piotr Litwa. – Nie ma też takich sygnałów, które były zaraz po katastrofie w Wujku-Śląsku np. o tym, że w rejonie wypadku pracowało za dużo ludzi – dodaje.

11:00


Ratownicy zdecydowali o przeszukaniu jeszcze jednego wyrobiska o długości 2,5 km, oddalonego nieco od miejsca wypadku, które jeszcze nie było sprawdzane - mówi "Rz" Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. - Na wlocie do chodnika, w którym trwa pożar też będą trwały poszukiwania, choć ta strefa była przeszukana już trzy czy cztery razy - dodaje.

11.30


W innych rejonach kopalni, które nie są zagrożone, ale które były na czas akcji wyłączone, zostanie wznowione wydobycie w dwóch ścianach, jak tylko naprawiony zostanie przenośnik.  - Tam praca górników jest bezpieczna - zapewnia rzeczniczka JSW. Górnicy w piątek po wypadku w ogóle nie pracowali, byli wysłani na urlopy.

09:40


Prokuratura rejonowa w Pszczynie wszczęła śledztwo w sprawie wypadku do jakiego doszło w kopalni Krupiński w Suszcu. Jak poinformował tamtejszy prokurator rejonowy, Bogusław Rolka sprawa jest badana między innymi pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci pracowników i naruszenia zasad bhp.

08:00


Duże stężenie metanu w rejonie wypadku nie pozwala na prowadzenie tak akcji ratunkowej, sztab akcji podjął decyzję o tłoczeniu w to miejsce azotu, który po ok. 12 godzinach ma pozwolić na wznowienie akcji.

Niedziela, 8 maja 2011 r.

20:00


Mijają trzy doby od rozpoczęcia akcji ratunkowej w kopalni Krupiński, ale ratownicy nie natrafili nawet na ślad zaginionego kolegi, są gotowi przeszukać nawet całą kopalnię.

12:48


Poprawia się stan zdrowia górników - poinformował dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, gdzie leży 9 spośród 11 rannych w wypadku. Ogólny

stan pacjentów lekarze określają jako dobry

.

(pap)

10:00


Ratownicy rozszerzyli teren poszukiwań o sąsiednie wyrobiska. Równocześnie z poszukiwaniem zaginionego ratownika, prowadzone są prace przygotowawcze do odizolowania rejonu pożaru przeciwwybuchowymi tamami. Kiedy już ratownik zostanie odnaleziony i przetransportowany na powierzchnię, zagrożony rejon zostanie prawdopodobnie otamowany, aby odciąć dopływ powietrza do niego i ugasić pożar.

Sobota, 7 maja 2011 r.

23:12


Wznowiono poszukiwania ratownika górniczego

. Wycofane 12 godzin wcześniej zastępy ratownicze mogły wrócić do zagrożonego rejonu, bo znacząco spadło w nim stężenie groźnego metanu.

(pap)

18.10


Z powodu zagrożenia wybuchem metanu

ratownicy musieli przerwać akcję

poszukiwania zaginionego ratownika w kopani Krupiński. Ratownicy rozpoczęli przeszukiwanie 800 m wyrobiska i gdy wrócą zostaje im jeszcze 100-150 m, tam może być zagubiony ratownik.

14:46


W dalszym ciągu nie udało się dotrzeć do ratownika górniczego zaginionego pod ziemią. Trwa akcja ratownicza - informuje rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

(pap)

13.34


- Zaginiony ratownik z kopalni Krupiński jest pod ziemią już ponad 36 godzin. Jeśli on żyje, to cud - mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki i ratownik górniczy. (

czytaj więcej

)

13.02


Dziewięciu górników znajduje się w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich (CLO), dwaj lżej ranni w szpitalu w Jastrzębiu Zdroju. Mają poparzone od 10 do 50 proc. powierzchni ciała. To oparzenia m.in. głowy, klatki piersiowej i rąk. Stan leczonych w CLO lekarze określają jako stabilny.

(pap)

12.08


Ratownicy przeszukali pochylnię łączącą wyrobiska, którą ewentualnie mógł wyjść poszukiwany ratownik. Nie natknęli się jednak na jego ślady.

10.00


Akcja trwa ponad 36 godzin. Zadecydowano, że obszar poszukiwań zostanie poszerzony, bo w rejonie wypadku zaginionego po prostu nie ma. – Ratownicy nie rezygnują, ale sami zastanawiają się, co mogło się stać z ich kolegą – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

6.00


Zastępu poszukiwawcze bez przerwy pracują, na razie nie natrafiono na żaden ślad 34-letniego ratownika.

Piątek, 6 maja 2011 r.

23.00


Ratownicy szukają kolegi przy pomocy lokalizatora z lampy górniczej. - Ma ona zasięg 50 m. Nadal jednak ratownika nie udało się odnaleźć. To naprawdę bardzo dziwne - mówiła rzeczniczka JSW. Zapewniła, że rodzina zaginionego cały czas znajduję się pod opieką specjalistów (krewni 34-latka przez kilkanaście godzin czekali na informacje o stanie poszukiwań na terenie kopalni). I dodaje, że zastępy poszukiwawcze postawiły sobie za cel znalezienie kolegi jeszcze dziś. Ale to dziś powoli zaczyna się kończyć.

22.00


Ratownicy ponownie wchodzą do 1100 m chodnika nadścianowego, to już chyba trzecia próba.

21.22


Ratownicy rozkładają dodatkowe lutnie z dopływem świeżego powietrza. Rzeczniczka JSW: warunki są tak trudne, że rozłożenie jednego metra rury potrwa kilka minut, ale jest tak gorąco, że kilkuosobowe zespoły myszą się zmieniać co 7-8 minut.

21.00


Ratownicy ponownie przeszukują teren wypadku w poszukiwaniu zaginionego.

20.30


W sklepiku w kopalni Krupiński górnicy odbierają worki z bułkami – dla ratowników pracujących na dole od doby. Która to porcja? – Sama już nie wiem – mówi sklepowa.

20:08


Z naszych szacunków wynika, że poszukiwany ratownik jest pod ziemią już ok. 17 godz. 34-letni ratownik, ojciec dwójki dzieci zaginął ok. 16 godzin temu.

20.00


Katarzyna Jabłońska-Bajer poinformowała, że ratownicy zrezygnowali już z użycia kamery termowizyjnej. - Pierwszego ratownika znaleziono przy jej pomocy, ale przeszukano już cały teren i drugiego ratownika tam nie ma - powiedziała rzeczniczka JSW. Dlatego ratownicy zaczęli przeszukiwać także inne rejony. A sam chodnik nadścianowy ma 1100 m.

19.40


Mija praktycznie doba od momentu, gdy w kopalni Krupiński wybuchł metan, gaz zwany „cichym zabójcą".

19.00


- Kondolencje rodzinom ofiar złożyli premier Donald Tusk i szef PE Jerzy Buzek

18.30


- My nadal wierzymy w to, że ten ratownik żyje. Skoro przeżyło prawie 30 innych górników, to wszystko się może zdarzyć – mówi rzeczniczka JSW.

17.00


Katarzyna Jabłońska-Bajer: nie ma przełomu. Kolejne zastępy ratowników przeczesują centymetr po centymetrze nie tylko wyrobisko, ale i jego okolice.

16.00


Prezes JSW Jarosław Zagórowski przestaje być uchwytny. Akcja ratunkowa trwa już 20 godzin.

15.30


Ratownikom szukającym kolegi w pracy ma pomóc kamera na podczerwień. – Na dole nadal nic nie widać, a ratownicy mają do przeszukania wyrobisko o długości tylko, a może aż 30 m – mówi Piotr Litwa, prezes WUG. (

czytaj więcej

)

14.58


Pojawiają się informacje o dotarciu do drugiego z ratowników, ale bez szczegółów. Dwie stacje telewizyjne jednak w wejściach „na żywo" informują już o jego śmierci. Ponad pół godziny później przedstawiciele JSW dementują te doniesienia i wycofują się z własnych informacji o tym, jakoby ratownik w ogóle został odnaleziony.

14.00


WUG informuje, że udało się dotrzeć do jednego z ratowników, ale jego stan nie jest znany. Kilkanaście minut później potwierdza się informacja o jego śmierci. To druga ofiara wypadku w Krupińskim, 12 w tym roku w górnictwie węgla kamiennego i 14 w całej branży.

13.00


W kopalni coraz większa nerwowość. PAP, którego przedstawicieli nie ma na miejscu zdarzenia informuje o tym, że górnik nie żyje. Chwilę później smutna informacja zostaje potwierdzona przez Marka Jarczyka z WUG. Lekarz stwierdził o godz. 13 godz. 27-letniego górnika (cztery lata w zawodzie, rok w kopalni Krupiński). Był kawalerem. Pod ziemią nadal pozostaje dwóch ratowników, którzy poszli ratować kolegów, a sami są w niebezpieczeństwie.

12.01


Jarosław Zagórowski informuje, że ratownicy wyczuwają tętno u czwartego z górników. Ale jego stan musi ocenić lekarz. Los dwóch ratowników nadal jest nieznany.

11.14

Trzej z czterech górników uwięzionych od czwartkowego wieczoru pod ziemią wyjeżdża na powierzchnię, żyją. Ich stan jest zaskakująco dobry, jak na to, przez co przeszli. Z późniejszych informacji wynika, że oni nawet bali się wyjść na powierzchnię. Ich oparzenia nie zagrażają życiu. Ale co z czwartym górnikiem?

10.28


Mirosław Bagiński, wiceprezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego podkreśla, że liczy się każda minuta. I że ratownicy nie zakończą pracy, póki nie pomogą wszystkim.

10.00


Prezes WUG, Piotr Litwa: nie stawiamy żadnych hipotez, teraz walczymy o ludzkie życie. Powołuję dziś komisję, która po zakończeniu akcji ratunkowej zbada przyczyny wypadku. Według mnie akcja powinna zakończyć się w tej dobie, ale po niej przez kilka dni trwać będzie jeszcze akcja gaszenia pożaru i otamowanie terenu. Tam warunki dla ratowników są strasznie trudne, nic nie widać.

9.35


Prezes Zagórowski chwilowo oddycha z ulgą. – Mamy kontakt z poszkodowanymi na dole – informuje. Nie potrafi jednak powiedzieć, czy ze wszystkimi. – to kontakt głosowy – dodaje. Prezes JSW zapewnił, że górnikom przebywającym w szpitalach nic nie zagraża. dodał też, że jest już pewnie, że w kopalni Krupiński nie wybuchł metan, bo skutki tego wybuchu (za którym idzie zwykle wybuch pyłu węglowego) są o wiele straszniejsze.

9.00


Do Suszca przyjeżdża wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk. Zapewnia o tym, że urząd wojewódzki „spinający" akcję, zapewni rodzinom opiekę dodatkowych psychologów, gdy tylko będą potrzebni, a ponadto zamówił na miejsce zdarzenia dwa śmigłowce „na wszelki wypadek". W porozumieniu z wojewodą lubelską zapewniono też ewentualne miejsca na oparzeniówce w Łęcznej. - To dziwny wypadek – mówił Łukaszczyk „Rz". – Ściana wydobywcza, w której doszło do wypadku, została oddana do użytku 12 kwietnia, tam nie pracował kombajn, z którego iskra mogłaby spowodować pożar – przyznał.

8.40


- To, co się stało, smuci nas ogromnie, myśleliśmy, że mamy wypracowane procedury – mówi Andrzej Józefczyk, przewodniczący Związku Zawodowego Kadra w Kopalni Krupiński, który sam 25 lat przepracował pod ziemią, w tym jako górnik i osoba dozoru, a w kopalni Krupiński także 10 lat jako kierownik oddziału.

8.00


- Niestety, straciliśmy kontakt ze wszystkimi sześcioma osobami pod ziemią – oświadcza prezes Zagórowski. Dodaje, że na czas akcji ratunkowej kopalnia wstrzymała wydobycie węgla.

7.45


Na miejscu wypadku pojawia się prezes JSW Jarosław Zagórowski. Zapewnia, że akcja będzie prowadzona do momentu uwolnienia spod ziemi ostatniego z poszkodowanych. – Liczy się czas, ale nadzieja umiera ostatnia – mówi prezes.

5.45


Po obradach powołanego w kopalni pod przewodnictwem dyrektora zakładu (jest nim Krzysztofa Ogiegło, jako dyrektor ma za sobą katastrofę w kopalni Jas-Mos w 2002 r., gdy eksplozja pyłu węglowego zabiła 10 górników próbujących za pomocą materiałów wybuchowych połączyć dwa tunele) sztabu ratunkowego Wojciech Magiera, wiceprezes WUG opisuje szczegóły trwającej już ponad 9 godzin akcji. - Sytuacja na dole jest bardzo trudna, jest duże zadymienie i temperatura 40-45 stopni, to ekstremalne warunki. Mamy na dole 6 uwięzionych górników, czterech ze zmiany, na której doszło do wypadku i dwóch ratowników biorących udział w akcji. Na razie ratownicy próbują obniżyć temperaturę i zmniejszyć zadymienie, rozwijają dodatkowy lutniociąg tłoczący powietrze – tłumaczy Magiera. - Za ok. 3-4 godziny będziemy wiedzieć, czy to się udało. Na miejscu pracuje teraz 6 zastępów ratowniczych. Ale w tych warunkach nie mogą dotrzeć do poszkodowanych. Baza ratownicza znajduje się ok. 300 m od miejsca zdarzenia i udaje się im dotrzeć na odległość ok. 15 m od poszkodowanych. Czterech górników poszkodowanych w zapłonie metanu trzyma głowy w lutniociągu, co zapewnia im dopływ powietrza. Jest z nimi kontakt głosowy. Nie wiemy, w jakim są stanie, bo na dole są szumy i ciężko coś usłyszeć. Jeśli chodzi o ratowników – nie potrafię nic na ich temat powiedzieć. Będziemy badać wszystkie możliwe w górnictwie przyczyny zapalenia metanu, na razie nie wykluczamy żadnej ewentualności. (

czytaj więcej

)

3.45


Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW: straciliśmy kontakt z dwoma ratownikami biorącymi udział w akcji (w całej brało udział w sumie na zmianę 30 zastępów, czyli 150 osób). – Nie wiemy gdzie się znajdują i co się z nimi dzieje – tłumaczyła. Dlaczego ratownicy się zgubili? Najprawdopodobniej gdy szli w pięcioosobowym zastępie połączeni linami i trafili na poszkodowanych, ci zaplątali się w te liny, do których przypięci są ratownicy. Dwaj z nich, by ułatwić im wyplątanie odpięli się od liny. Jak to się stało, że nie przypięli się ponownie prawidłowo?

1.30


Przed kopalnią gromadzą się górnicy, którzy albo skończyli szychtę, albo nie zjechali na kolejną z powodu wypadku. Niechętnie rozmawiają. – Byłem tam. Nie chce o tym mówić – ucina jeden z nich.

1.00


Rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk: Jeden górnik wyjechał na powierzchnię, pozostali czterej są w bezpiecznym miejscu.

Czwartek, 5 maja 2011 r.

23.30


- Pięciu górników jest uwięzionych pod ziemią, ale jest z nimi kontakt, ratownicy wiedzą, gdzie oni są – mówiła rzeczniczka JSW. Podkreślała jednak, że akcja ratunkowa trwa od kilku godzin i bardzo trudno jest ocenić, kiedy się skończy, bo warunki na dole są bardzo trudne. – Nadal jest pożar. Wysoka temperatura i ogromne zadymienie utrudniają pracę ratowników – tłumaczyła Jabłońska-Bajer.

22.30


Dziennikarze wymieniają się między sobą informacją potwierdzoną w JSW: kilku górników jest uwięzionych pod ziemią. Decyzja jest szybka – jedziemy do Suszca. Na miejscu jest już rzeczniczka spółki, Katarzyna Jabłońska-Bajer

21.30


WUG po raz kolejny powtarza informację o dwóch rannych, ale dodaje, że w rejonie zagrożenia było 32 górników, a akcja ratunkowa jeszcze się nie skończyła, choć sytuacja wydaje się opanowana.

20.50


Wyższy Urząd Górniczy: dwóch górników jest lekko rannych, jeden w szoku, w rejonie zagrożenia było ok. 20 osób, są bezpieczni. Za chwilę komunikat Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego: jest czterech rannych. Komu wierzyć? (

czytaj więcej

)

20.15


Górnicy i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej szykują się w Katowicach do podpisania porozumienia o dziesięcioletnich gwarancjach pracy dla całej załogi przed debiutem JSW (warta 12,5 mln zł). W kolejnej przerwie ktoś krzyczy: metan walnął na Krupińskim. Ale nikt nie zna szczegółów Pierwsze plotki mówią nawet o dwóch ofiarach śmiertelnych, ale informacja zostaje szybko zdementowana.

19.48


Pierwszy sygnał do dyspozytora urzędu górniczego o wypadku w kopalni węgla kamiennego Krupiński (JSW) w Suszcu koło Pszczyny.

Czwartek, 12 maja 2011r.

Zakończyło się pierwsze posiedzenie Komisji Wyższego Urzędu Górniczego do zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu i wypadku w KWK Krupiński. Komisja zadecydowała, że przeprowadzone zostaną trzy ekspertyzy, które dotyczą:

Pozostało 99% artykułu
Biznes
Ministerstwo obrony wyda ponad 100 mln euro na modernizację samolotów transportowych
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Biznes
CD Projekt odsłania karty. Wiemy, o czym będzie czwarty „Wiedźmin”
Biznes
Jest porozumienie płacowe w Poczcie Polskiej. Pracownicy dostaną podwyżki
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Rok nowego rządu – sukcesy i porażki w ocenie biznesu
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Biznes
Umowa na polsko-koreańską fabrykę amunicji rakietowej do końca lipca