Budują place zabaw przy szkołach, remontują świetlice środowiskowe i domy opieki, sprzątają plaże i lasy, a przy okazji integrują się z kolegami z firmy. Z każdym rokiem przybywa w Polsce przedsiębiorstw, które starają się łączyć wyjazdy integracyjne właśnie z wolontariatem. Często z inicjatywy samych pracowników.
Katarzyna Golonka z działu finansów Unilever Polska wspomina, że po kilkunastu latach pracy w korporacji i wielu firmowych wyjazdach połączonych ze wspinaniem się po linach czy jazdą na quadach uzgodnili w dziale, że może warto integrować się, robiąc coś pożytecznego.
– To była oddolna inicjatywa i okazała się trafiona. Wspólne działanie świetnie integruje i wyzwala w ludziach pokłady kreatywności, bo sami wymyślamy, co tym razem przygotujemy dzieciom, sami dzielimy się na grupy i organizujemy pracę – mówi Katarzyna Golonka, która wraz z grupą ponad 70 kolegów i koleżanek z pracy za kilka dni będzie budowała plac zabaw przy jednej z wiejskich szkół na Podlasiu. Współpracują z nią już od sześciu lat. Według Anity Stec z biura prasowego spółki, takie wyjazdy integracyjne połączone z wolontariatem organizują kilka razy w roku różne działy – niekiedy z inicjatywy szefa działu albo pracowników. – To kwestia kultury organizacyjnej i wartości naszej firmy – podkreśla Anita Stec.
Przemyślana akcja
Marta Walkowska-Lipko z Centrum Wolontariatu twierdzi, że właśnie od integracyjnych imprez organizowanych w formie akcji społecznych firmy często chcą zacząć wprowadzanie wolontariatu pracowniczego. – Taka akcja może być bardzo cennym narzędziem integracji zespołu, budowania relacji z otoczeniem, ale tylko wtedy, jeśli jest związany z istniejącą w firmie kulturą wolontariatu. Gorzej, jeśli jest to jednorazowe przedsięwzięcie niepoparte odpowiednią komunikacją ani próbą przekonania ludzi o jego wartości – podkreśla Walkowska-Lipko.
Główna pułapka polega właśnie na połączeniu imprezy integracyjnej, która nie do końca jest dobrowolna (ma przecież spełniać cele polityki HR firmy), z wolontariatem, który polega właśnie na robieniu czegoś z własnej woli.