- Wcześniej zamieściliśmy tam dwa inne filmy, zrealizowane z inspiracji inspektorów nadzoru górniczego.: „Wciągnięty w taśmę", „Właściwa eksploatacja maszyn i urządzeń budowy przeciwwybuchowej" – wylicza Jolanta Talarczyk, rzeczniczka WUG.
W ubiegłym roku w ramach współpracy WUG z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych powstały trzy filmy szkoleniowe dla pracowników górnictwa. Są wykorzystywane nie tylko podczas seminariów i szkoleń.
Od jednego do trzech procent wydobywanego węgla w procesie urobku lub transportu przemienia się w pył węglowy, który nazwany bywa czarnym zabójcą. Nie zawsze jest tak samo groźny. Śmiertelnie niebezpieczny jest gdy wybucha. A dzieje się to gdy gromadzi się w jakimś miejscy w dużych stężeniach (300-500g/m sześć. powietrza), w wysokiej temperaturze (550-1400 stopni Celsjusza) w połączeniu np. z tąpnięciem, wybuchem metanu, robotami strzałowymi, otwartym ogniem lub pracą urządzeń elektrycznych. Wtedy dochodzi do katastrof, które wpisują się do smutnej historii górnictwa. Największe polskie górnicze tragedie z udziałem pyłu węglowego to wypadki zbiorowe. Pierwszy to ten w należącej do JSW kopalni Jas-Mos, gdzie w 2002 r. zginęło 10 górników, dwóch zostało ciężko rannych). Kolejny to największa od lat 70. Katastrofa górnicza w kopalni Halemba należącej do Kompanii Węglowej, gdzie w listopadzie 2006 r. zginęły 23 osoby. Kolejna zaś to wypadek w należącej do KHW kopalni Mysłowice-Wesoła w 2008 r. ( dwóch górników poniosło śmierć, jeden został lekko ranny).
Film szkoleniowy pt. „Pył węglowy w kopalni - czarny zabójca" opowiada w jaki sposób można neutralizować pył węglowy, który wstępuje w każdym wyrobisku. A także kiedy „czarny zabójca" jest niebezpieczny i jakie spowodował już katastrofy. Koncepcja i scenariusz jest dziełem dwóch specjalistów Departamentu Górnictwa: Jana Krzelowskiego i Dariusza Katana. Film został zrealizowany przez ITG KOMAG.
Zobacz film: