Komisja Europejska poinformowała o ponownym dopuszczeniu jako paszy dla ryb mączki z przetworzonego białka zwierzęcego (PAP), pochodzącego z nieprzeżuwających zwierząt hodowlanych, czyli głównie świń i drobiu. Zakaz kończy się oficjalnie 1 czerwca. Gdy brakowało mączki mięsno-drobiowej, ryby karmiono droższymi mączkami z innych ryb, co zwiększało koszty hodowli.
Jej podawania zabroniono w 1997 r. dla bydła i do 2001 r. dla wszystkich zwierząt w ramach działań mających opanować chorobę krów BSE, spowodowaną karmieniem ich mączką pochodzącą z innych zwierząt przeżuwających, zwłaszcza owiec.
Komisja stwierdziła teraz, że najnowsze dane świadczą, iż Unia jest bliska likwidacji BSE w populacji bydła, a najnowsza opinia naukowa wskazuje, że „ryzyko przenoszenia BSE między zwierzętami nieprzeżuwającymi jest do pominięcia, o ile nie dopuści się do recyklingu w ramach danego gatunku, czyli kanibalizmu.
Bruksela stwierdziła także w swym komunikacie, że zależnie od wyników testów zaproponuje w odpowiednim trybie ponowne stosowanie wieprzowej mączki PAP jako paszy dla drobiu i drobiowej PAP w karmieniu świń. Podkreśliła, że nie zaproponuje ponownego podawania mączki PAP zwierzętom przeżuwającym: krowom, owcom i kozom, ani też mączki PAP z tych zwierząt jako paszy dla innych zwierząt hodowlanych.