Polski rynek IT w perspektywie kilku najbliższych lat ma szanse wyprzedzić Austrię, obecnego lidera pod względem wielkości w Europie Środkowo-Wschodniej, wynika z najnowszego badania „Branża Teleinformatyczna – Trendy i Wyzwania" przygotowanego na zlecenie firmy Kapsch.
Zostało przeprowadzone pod koniec 2013 r. Objęło 900 firm z siedmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej. – Pytaliśmy o to, w jakim kierunku będzie rozwijał się sektor IC w regionie – precyzuje Jochen Borenich, dyrektor generalny Kapsch BusinessCom. Kierowana przez niego firma jest częścią austriackiej grupy Kapsch, jednej z większych firm z sektora nowych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej o rocznych przychodach rzędu 1 mld euro.
Polska przeskoczy Austrię
– Rynek IT w Austrii rośnie 2–3 proc. rocznie. W Polsce tempo wzrostu jest co najmniej dwa razy większe – zauważa Borenich. Obecnie, jak wynika z badania Kapscha, polski rynek IT jest wart 5,62 mld euro. Austriacki jest wyceniany na 6,14 mld euro. W czołówce jest jeszcze Turcja (5,85 mld euro). – Nie ma wątpliwości, że w ciągu najbliższych lat Polska, ale też Turcja, prześcigną Austrię i będą miały znacznie wyższe wydatki na IT – mówi przedstawiciel Kapsch. Najszybciej w naszym kraju, nawet o 10 proc. rocznie, ma rosnąć popyt na usługi IT. Stabilny pozostanie jednak segment sprzętowy.
– Informatyka i telekomunikacja to strategiczne części modernizacji i zwiększania efektywności firm. Polska wykazuje się w tym zakresie dużą dynamiką wzrostu i posiada wielu doskonale wykwalifikowanych informatyków – komentuje Borenich. Jego zdaniem fakt, że kraj wypada bardzo dobrze na tle innych, jest potwierdzeniem ogromnego potencjału lokalnej branży, która podąża za światowymi trendami i w niedalekiej perspektywie może stać się liderem w regionie.
Ankietowane przez Kapscha firmy w regionie w trzech poprzednich latach średnio zwiększały nakłady na IT o 34 proc. rocznie. W kolejnych trzech tempo wzrostu wydatków będzie wynosiło 36 proc. (przyspieszenie to efekt nadrabiania dystansu przez mniejsze państwa naszej części kontynentu). 61 proc. deklaruje utrzymanie dotychczasowych budżetów na IT. – Zaledwie 3 proc. planuje ograniczenie inwestycji w tym obszarze, co pokazuje, że Europa Środkowo-Wschodnia to bardzo obiecujący rynek – podkreśla Borenich.