Polski rynek IT w perspektywie kilku najbliższych lat ma szanse wyprzedzić Austrię, obecnego lidera pod względem wielkości w Europie Środkowo-Wschodniej, wynika z najnowszego badania „Branża Teleinformatyczna – Trendy i Wyzwania" przygotowanego na zlecenie firmy Kapsch.

Zostało przeprowadzone pod koniec 2013 r. Objęło 900 firm z siedmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej. – Pytaliśmy o to, w jakim kierunku będzie rozwijał się sektor IC w regionie – precyzuje Jochen Borenich, dyrektor generalny Kapsch BusinessCom. Kierowana przez niego firma jest częścią austriackiej grupy Kapsch, jednej z większych firm z sektora nowych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej o rocznych przychodach rzędu 1 mld euro.

Polska przeskoczy Austrię

– Rynek IT w Austrii rośnie 2–3 proc. rocznie. W Polsce tempo wzrostu jest co najmniej dwa razy większe – zauważa Borenich. Obecnie, jak wynika z badania Kapscha, polski rynek IT jest wart 5,62 mld euro. Austriacki jest wyceniany na 6,14 mld euro. W czołówce jest jeszcze Turcja (5,85 mld euro). – Nie ma wątpliwości, że w ciągu najbliższych lat Polska, ale też Turcja, prześcigną Austrię i będą miały znacznie wyższe wydatki na IT – mówi przedstawiciel Kapsch. Najszybciej w naszym kraju, nawet o 10 proc. rocznie, ma rosnąć popyt na usługi IT. Stabilny pozostanie jednak segment sprzętowy.

– Informatyka i telekomunikacja to strategiczne części modernizacji i zwiększania efektywności firm. Polska wykazuje się w tym zakresie dużą dynamiką wzrostu i posiada wielu doskonale wykwalifikowanych informatyków – komentuje Borenich. Jego zdaniem fakt, że kraj wypada bardzo dobrze na tle innych, jest potwierdzeniem ogromnego potencjału lokalnej branży, która podąża za światowymi trendami i w niedalekiej perspektywie może stać się liderem w regionie.

Ankietowane przez Kapscha firmy w regionie w trzech poprzednich latach średnio zwiększały nakłady na IT o 34 proc. rocznie. W kolejnych trzech tempo wzrostu wydatków będzie wynosiło 36 proc. (przyspieszenie to efekt nadrabiania dystansu przez mniejsze państwa naszej części kontynentu). 61 proc. deklaruje utrzymanie dotychczasowych budżetów na IT. – Zaledwie 3 proc. planuje ograniczenie inwestycji w tym obszarze, co pokazuje, że Europa Środkowo-Wschodnia to bardzo obiecujący rynek – podkreśla Borenich.

Dla Polski wskaźnik wzrostu za trzy ostatnie lata wynosił 35 proc., a na trzy kolejne 31 proc. Aż 22 proc. ankietowanych wskazywało jednak, że budżety na IT wzrosną znacząco. Najlepiej (wzrost o 45 proc.), jeśli chodzi o planowane inwestycje, prezentowała się Rumunia. Ranking – zarówno wydatków w przeszłości, jak i planowanych – zamyka Słowacja.

Chmura ?i bezpieczeństwo

Polska szczególnie dobrze wypadła w wykorzystaniu technologii chmurowych. 31 proc. naszych firm już „weszło" w chmurę (średnia dla regionu to 27 proc.). Dalsze 30 proc. planuje to zrobić w ciągu trzech lat.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Nasz kraj wypada jednak znacznie słabiej w umożliwianiu pracownikom dostępu do aplikacji firmowych przez internet. W Polsce taką możliwość ma 37 proc. zatrudnionych (średnia dla regionu to 42 proc.), podczas gdy dla Austrii 58 proc., a w Czechach 42 proc. Podobnie spory dystans dzieli nasz kraj od liderów, jeśli chodzi o pozwolenie pracownikom na korzystanie z własnych smartfonów czy tabletów do wykonywania pracy (BYOD - Bring Your Own Device). W tym przypadku ponownie w czołówce jest Austria (36 proc.). W naszym kraju jest to 30 proc. (średnia to 25 proc.).

Polskie firmy wypadają za to przyzwoicie, jeśli chodzi o dbanie o kwestie bezpieczeństwa IT. W ciągu trzech ostatnich lat audyt bezpieczeństwa przeprowadziło 45 proc. przedsiębiorstw wobec średniej dla regionu na poziomie 46 proc. Jednak aż 53 proc. zamierza zwiększyć związane z tym wydatki. 45 proc. polskich firm korzysta też z różnego rodzaju usług outsourcingowych. Wskaźnik jest nieco wyższy niż dla całego regionu (44 proc.). Co więcej, aż 30 proc. planuje zwiększyć aktywność w tej dziedzinie (średnia w regionie 24 proc.).