Słodki przemyt dużym problemem

Afrykańscy producenci cukru chcą, by rządy zaostrzyły kontrole na granicach i zwalczały przemyt, bo powoduje on spadek cen słodkiego surowca

Publikacja: 04.05.2014 15:31

Słodki przemyt dużym problemem

Foto: Flickr

Przewodnicząca Kenijskiej Rady Cukru, Rosemary Mkok oświadczyła w Mombasie na konferencji producentów cukru, że jego przemyt jest ogromnym problemem Kenii, największego gospodarczo kraju wschodniej Afryki. Nielegalny import doprowadził do powstania dużych rezerw i spowodował spadek cen. Cukier z przemytu jest przepakowywany w miejscowe worki, co pozwala ukryć jego pochodzenie i uniknąć sieci nadzoru.

- Od stycznia do dziś na rynku kenijskim nastąpił spadek cen do rekordowo niskiej 36 dolarów za 50-kilogramowy worek, podczas gdy cena równowagi w branży wynosi 43 dolary. Rezerwy cukru wzrosły z kolei do rekordowych 40 tys. ton wobec optymalnego poziomu 9 tys. ton — dodała.

Ceny cukru są już pod presją na skutek światowej nadprodukcji. Ceny światowe, zwłaszcza w Unii Europejskiej, największym rynku eksportowym Afryki, zmalały bardzo w ostatnich latach na skutek nadpodaży, więc producenci z Afryki szukają nowych rynków zbytu.

Na spotkaniu w Mombasie omawiano sposoby zwiększenia handlu tym towarem w samej Afryce, aby wytrzymać spadek cen na świecie i koniec bezcłowego dostępu do krajów Unii. Prezes Międzynarodowej Organizacji Cukru (ISO), José Orive stwierdził, iż nadeszła pora, aby Afryka zlikwidowała wąskie gardła w rodzaju przemytu i rozwijała handel na własnym kontynencie, co uczyni go mniej zależnym od niestabilnego światowego rynku.

- Zorientowaliśmy się, że przemyt to poważny problem, dotyczy każdego cukrownika w Afryce. Częścią rozwiązań, jakie kraje i rządy powinny wziąć pod uwagę podczas negocjacji nad regionalnymi umowami handlowymi są działania na granicach dla kontrolowania przepływu cukru — stwierdził Orive. — Na szczeblu międzynarodowym, jeśli jakiś kraj sprzedaje poniżej ceny rynkowej, to istnieje rozwiązanie antydumpingowe w ramach WTO — dodał.

Szef ISO oświadczył, że kraje afrykańskie mające problemy z przemytem mogą zwrócić się do jego organizacji o pomoc w ustaleniu rozmiarów tego problemu, ale jak dotąd żaden nie zrobił tego.

Biznes
Czy zachodni biznes wróci do Rosji? Wyniki badania są jednoznaczne
Biznes
Czy Europa wyśle wojsko na Ukrainę?
Biznes
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków
Biznes
Branża chemiczna w trudnej sytuacji
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Majówka i Wielkanoc tańsze, niż rok temu. Najtaniej polecimy z Czech i z Niemiec
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń