- Podjęta z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego renowacja Cadillaca, ostatniego auta Marszałka Józefa Piłsudskiego, zakończyła się sukcesem – czytamy w komunikacie. W sobotę Belwederze, Prezydent uroczyście odsłonił odrestaurowane auto. Samochód w dniu 11 listopada przejedzie ulicami Warszawy, a następnie zostanie wyeksponowany w specjalnej gablocie przy Belwederze. Partnerem strategicznym renowacji była Fundacja PZU.
Odbudowa Cadillaca zajęła osiem miesięcy. Zanim auto trafi przed Belweder, przez najbliższy weekend zaprezentuje się przed Pałacem Prezydenckim. Warszawiacy będą mogli podziwiać wspaniały efekt pracy sztabu specjalistów, którzy pieczołowicie przywracali Cadillacowi dawny wygląd. Samochód będzie można zobaczyć także podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada. Przejedzie na czele marszu „Razem dla Niepodległej".
- Jesteśmy zaszczyceni, że Fundacja PZU mogła włączyć się w inicjatywę Prezydenta – przyznaje Bogdan Benczak, prezes Fundacji PZU, partnera strategicznego renowacji auta. - PZU - największa polska firma ubezpieczeniowa - od wielu lat wspiera kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Długo czekaliśmy na finał żmudnych i niezwykle pieczołowitych prac konserwatorskich. Śledziliśmy i dokumentowaliśmy ten proces i staraliśmy się, żeby Cadillac i jego historia pojawili się w świadomości społecznej. Gorąco zachęcam do obejrzenia tego niezwykłego zabytku, silnie związanego z naszą historią, w jego pierwotnym wyglądzie.
Prace nad restauracją Cadillaca trwały od marca 2013 r. Wtedy zaczął pracować specjalny zespół ekspertów pod kierownictwem dr Jana Tarczyńskiego, dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej. Jego zadaniem było przygotowanie dokumentacji i planu odbudowy zabytku. Rekonstrukcję samochodu przeprowadziła profesjonalna firma Pawła Sławińskiego z Poznania. Ideą przyświecającą konserwatorom było przywrócenie dawnej świetności samochodu i przywrócenie go do stanu pierwotnego.
Cadillac został rozebrany do najmniejszej śrubki. Każdą część pieczołowicie odtworzono zgodnie z dokumentacją. Te, których nie dało się zrekonstruować, pochodzą z samochodu - dawcy (tzw. donor car), który został zakupiony specjalnie do tego celu. Nadzór merytoryczny nad pracami sprawowała Naczelna Organizacja Techniczna, która jest też właścicielem samochodu.