Zmiany w bezpłatnej pomocy prawnej - Sejm przyjął prezydencki projekt nowelizacji

Sejm przyjął prezydencki projekt zmian w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej wraz z poprawkami zgłoszonymi przez PiS. Jedna z nich przewiduje, że kandydat na doradcę prawnego będzie musiał mieć wyższe wykształcenie. Za projektem głosowało 347 posłów, przeciw było 39. Od głosu wstrzymało się 34 posłów.

Aktualizacja: 15.06.2018 14:54 Publikacja: 15.06.2018 13:47

Zmiany w bezpłatnej pomocy prawnej - Sejm przyjął prezydencki projekt nowelizacji

Foto: 123RF

dgk

Projekt nowelizacji ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej wpłynął do Sejmu w sierpniu 2017 r. Ustawa miała przede wszystkim doprowadzić do stworzenia mechanizmów umożliwiających dostęp do uzyskania porady prawnej przez osoby fizyczne, które z uwagi na swój status materialny lub sytuację życiową nie mają możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej, a wszystkim osobom fizycznym zagwarantować dostęp do informacji prawnej. Cel ten nie został do końca osiągnięty. Jak wynika z czerwcowego raportu Najwyższej Izby Kontroli, system nieodpłatnej pomocy prawnej w obecnym kształcie jest nieefektywny, a w niektórych powiatach punkty udzielania pomocy świecą pustkami.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo