Punkty pomocy prawnej mają powstać w każdym powiecie. Przewiduje to projekt ustawy o korzystaniu z nieodpłatnej pomocy prawnej przyznawanej przez państwo osobom fizycznym. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się na posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w środę.
Porad w punktach pomocy udzielą prawnicy z kancelarii adwokackich, radcowskich oraz organizacje pozarządowe wybrane w drodze konkursów ofert. Ich organizatorem będzie Krajowa Rada Pomocy Prawnej, która powstanie przy ministrze sprawiedliwości.
KRPP podpisze następnie z wybranymi kancelariami lub organizacjami umowy (maksymalnie na 2 lata).
Z pomocy prawników mogą skorzystać osoby o niskim dochodzie, w wypadku osoby samotnej jest to 461 zł, a rodziny - 316 zł na osobę, z pewnymi wyjątkami.
Każdy, kto potrzebuje takiej porady, będzie musiał złożyć wniosek we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania punkcie pomocy. Konsultacja może dotyczyć: poradnictwa prawnego lub przygotowania pierwszego pisma procesowego, wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych czy o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Pomoc nie obejmie spraw podatkowych, celnych, dewizowych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.