Takie są propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości.
Polska jest jednym z ostatnich krajów unijnych, które nie stworzyły do tej pory żadnego systemu bezpłatnego poradnictwa prawnego dla swoich obywateli. Mamy za to przepisy, które przewidują takie wsparcie dla obywateli innych państw UE.
[srodtytul]Porada dla obywatela[/srodtytul]
– Jest duża szansa, żeby to się zmieniło od przyszłego roku – zapewnia Grzegorz Wałejko, zastępca dyrektora Departamentu Sądów Powszechnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. – Zakończyliśmy prace nad założeniami i przekazaliśmy je do konsultacji społecznych.
[b]Ministerstwo proponuje, żeby kompleksowym wsparciem prawnym zajęły się centra pomocy rodzinie, a w miastach na prawach powiatu – ośrodki pomocy społecznej.[/b] Jest ich 379. Od nowego roku każdy, bez względu na to, jakie osiąga dochody, będzie mógł tam uzyskać informacje, jakie są jego prawa i obowiązki, gdzie może się odwołać itd. Osoby niezamożne, których nie stać na prawnika, będą mogły liczyć na bezpłatne porady oraz pomoc prawnika w sądzie lub w urzędach państwowych. Trzeba będzie złożyć wniosek i udokumentować posiadane dochody. Centrum będzie miało 14 dni na wydanie decyzji, czy przyznać taką pomoc. Osoba, która ją otrzyma, będzie mogła wybrać prawnika, który jej pomoże. Listę prawników będą posiadać centra, a znajdą się na niej chętni, zarówno adwokaci, radcowie prawni, jak i doradcy prawni oraz stowarzyszenia wyspecjalizowane w niesieniu pomocy prawnej.