Kancelarie częściej wspierają fundacje

Dzięki www. centrumprobono. pl coraz więcej prawników wspiera różne organizacje pozarządowe

Publikacja: 21.04.2010 04:52

Kancelarie częściej wspierają fundacje

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

Centrum Pro Bono ruszyło rok temu. Pierwsi wpadli na to Amerykanie, ich pomysł trafił na Węgry, a stamtąd do Polski. Jego wdrożeniem zajęła się Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych. To miejsce, które pomaga organizacjom pozarządowym w znalezieniu wsparcia prawnego. W zeszłym roku dostały je 61 razy.

Początkowo współpracowało z nami 14 kancelarii, teraz są już 22 mówi Julia Kulczyńska, koordynator programu Centrum Pro Bono. Organizacje zwracają się z różnymi problemami. Przykładowo Stowarzyszenie Wybrani w Grach otrzymało wsparcie unijne na rewitalizację szlaków turystycznych w Sudetach oraz aktywizację mieszkańców tych gr (by zajęli się turystyką), z powodu błędu nie otrzymało ono trzeciej transzy środków. Dodatkowo zażądano od niego zwrotu dotacji, a było to, bagatela, pł miliona złotych. Tymczasem środki te już dawno zostały wydane. Teraz dwaj prawnicy: Witold Sławiński i Tomasz Zalewski z kancelarii Wierzbowski Evershedes, pomagają rozwikłać stowarzyszeniu ten problem. Z kolei Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva wielokrotnie korzystała z pomocy Centrum.

Zwracaliśmy się o wsparcie w różnego typu sprawach, począwszy od praw autorskich, skończywszy na sprawach karnych. Za każdym razem otrzymaliśmy profesjonalną pomoc prawną i nigdy nie czuliśmy się klientami drugiej kategorii mówi Cezary Wyszyński, prezes tej fundacji. Organizację wspiera Kancelaria Gide Loyrette Nouel. Kancelaria pomaga nam przygotować zawiadomienia do prokuratury o przypadkach znęcania się nad zwierzętami wyjaśnia Wyszyński.

System wsparcia stworzony przez Uniwersytecką Fundację Porad Prawnych jest prosty. Organizacja pozarządowa, która ma problem, zgłasza go Centrum na formularzu online dostępnym na stronie [link=http://www.centrumprobono.pl/]www.centrumprobono.pl[/link]. Formularz trafia następnie do koordynatora Centrum Pro Bono, ten sprawdza go i w razie potrzeby kontaktuje się z organizacją w celu uzyskania dodatkowych informacji lub wyjaśnienia wątpliwości. Kiedy zaś uzna, że problem jest wystarczająco dobrze przedstawiony, zamieszcza go na liście spraw znajdującej się w części zaszyfrowanej strony internetowej www.centrumprobono.pl. Mają do niej dostęp tylko kancelarie współpracujące z Centrum (są one także zawiadamiane drogą elektroniczną o pojawieniu się nowych spraw). Po zapoznaniu się z problemem kancelaria podejmuje decyzję, czy podjąć się prowadzenia sprawy.

Wspierając organizację, pomagamy dużej rzeszy osób, na rzecz której działa wyjaśnia Kluczyńska.

Zawsze obowiązuje też zasada, że organizacji pomaga ekspert w danej dziedzinie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo