Reklama
Rozwiń

Prawnicy myślą o społecznej odpowiedzialności

Świadczenie usług pro bono to podstawowa forma społecznej odpowiedzialności biznesu w kancelariach

Publikacja: 07.03.2011 02:08

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility) to upowszechniająca się w gospodarczo rozwiniętych krajach koncepcja, zgodnie z którą nastawione na zysk przedsiębiorstwa, w tym wielkie korporacje, powinny uwzględniać w swojej działalności interes społeczny, wymagania ochrony środowiska, a także potrzeby swoich pracowników. Takie podejście staje się już standardem biznesowym, także w międzynarodowych firmach prawniczych, które prowadzą programy oszczędzania energii, papieru, akcje filantropijne czy zapewniają przyjazne warunki pracy.

O praktykowaniu CSR w polskich kancelariach prawniczych dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Patronowała jej „Rzeczpospolita". Doszli do wniosku, że to dopiero początki, a podstawową formą społecznej odpowiedzialności prawników jest pomoc  prawna pro bono, czyli nieodpłatne usługi dla najuboższych oraz dla organizacji pozarządowych.

– Wielkie firmy płacą swoim prawnikom za pracę pro bono, bo taka działalność jest elementem marketingu i tworzenia wizerunku – mówiła Aneta Pacek-Łopalewska, która prowadzi kancelarię zajmującą się prawem ochrony środowiska.

Małgorzata Surdek z kancelarii CMS Cameron McKenna stwierdziła, że prawnicy oceniani są za efekty swojej pracy, więc w ten sposób firmy zachęcają ich, aby nie bali się poświęcać czasu na działalność charytatywną.

Zdaniem Moniki Strus-Wołos z Naczelnej Rady Adwokackiej nie jest to właściwe, bo nie zgadza się z ideą pracy społecznej. Z kolei według Julii Kluczyńskiej z Centrum Por Bono, które pośredniczy między kancelariami a organizacjami pozarządowymi korzystającymi z ich pomocy, zapłata dla prawnika nie przekreśla pożytku publicznego, jaki płynie z tej działalności. – To jest działalność pro bono kancelarii, które zmniejszają swój zysk – mówiła Małgorzata Surdek.

W opinii Kamila Zawickiego ze spółki Kubas Kos Gaertner nawet w średniej wielkości kancelariach jest miejsce na praktyki CSR, które mogą dobrze wpływać na samopoczucie prawników oraz przynieść korzyść wizerunkowi ich firmy. Zdaniem Tomasza Zalewskiego z kancelarii Wierzbowski Eversheds pod hasłem CSR kryją się po prostu odpowiedzialność i rzetelność jako elementy zawodowego etosu prawnika.

 

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono