Reklama
Rozwiń

Roman Hauser: Za działalność pro bono trzeba nagradzać

Rozmowa: Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, członek kapituły nagrody Prawnika Pro Bono

Publikacja: 16.04.2014 09:20

Rz: Dziś poznamy zwycięzcę konkursu Prawnik Pro Bono. Czy pana zdaniem powinnością każdego prawnika powinno być udzielania bezpłatnych porad prawnych?

prof. Roman Hauser:

Działalności charytatywnej nie traktowałbym jako powinności. Musi ona wypływać z potrzeby serca. Trzeba też pamiętać, że różne zawody prawnicze mają swoje wewnętrzne uregulowania prawne, które zakazują prowadzenia takiej działalności. Na przykład sędziowski kodeks etyki zabrania udzielania porad prawnych. Dlatego sędziowie wspierają innych, prowadząc różnego rodzaju szkolenia. Porad udzielają, dopiero gdy przechodzą w stan spoczynku.

Prawda jest też taka, że prawnik, który jest czynny zawodowo, pracuje kilkanaście godzin, ma rodzinę, nie zdoła regularnie pomagać potrzebującym.

Wsparcie pro bono zawsze będzie działalnością marginalną. Trudno wymagać od osoby czynnej zawodowo, by poświęciła całe swoje życie pomaganiu, jest to nierealne. Tym bardziej jestem pełen podziwu dla tych osób, które znajdują w sobie siłę, by po godzinach charytatywnie wspierać innych. W dzisiejszych czasach nie jest to proste. Biorę udział w wielu konkursach promujących prawników i widzę, że osób wrażliwych na ludzką krzywdę nie brakuje. O tych ludziach powinno się pisać i mówić, bo za dar serca trzeba chwalić i nagradzać.

Od lat zasiada pan w kapitule konkursu Prawnik Pro Bono. Nie opuścił pan ani jednego jej posiedzenia. Czy w tych latach zmienił się profil kandydatów?

Tak, widzę wyraźnie zmianę pokoleniową. Coraz więcej zgłoszeń dotyczy młodych ludzi z dużych kancelarii prawnych, gdzie pracuje się nierzadko 24 godziny na dobę. Na początku dominowali adwokaci oraz radcy prawni, teraz coraz więcej zgłoszeń dotyczy prokuratorów i sędziów. W tym roku wśród trzech osób, które przeszły do drugiego etapu konkursu, znaleźli się radca prawny, sędzia i prokurator. W historii konkursu nigdy się jeszcze nie zdarzyło, by wśród wyróżnionych był prokurator. Marzy mi się, by w kolejnych edycjach wśród wyróżnionych pojawili się również doradcy podatkowi oraz notariusze.

Komu pomagają prawnicy?

Podopiecznym różnych fundacji, ofiarom przemocy w rodzinie, samotnym matkom. Organizacje pozarządowe nie mają często pieniędzy, by zapłacić prawnikom. Tymczasem ich podopiecznym potrzebna jest nie tylko pomoc psychologa, ale także prawnika.

Czy obowiązujące przepisy pomagają wspierać innych, ?czy są raczej barierą?

Były próby uregulowania bezpłatnej pozasądowej pomocy prawnej. Nic jednak nie wyszło. Moim zdaniem tego typu pomocą powinny zajmować się ośrodki pomocy społecznej. Do tego nie są potrzebne nowe ustawy, wystarczy wsparcie finansowe tych instytucji.

Rz: Dziś poznamy zwycięzcę konkursu Prawnik Pro Bono. Czy pana zdaniem powinnością każdego prawnika powinno być udzielania bezpłatnych porad prawnych?

prof. Roman Hauser:

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono