Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało dzisiaj do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej. Zgodnie z nim, darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzyma obywatel uprawniony do otrzymywania pomocy społecznej zaś dostęp do informacji o prawie uzyska każdy obywatel. Projekt ustawy pozwala na wykorzystanie doświadczenia i dorobku organizacji pozarządowych zachowując wszystkie dotychczasowe formy świadczenia przez nie pomocy.
W całym kraju powstanie co najmniej 1549 punktów, w których adwokaci i radcowie będą nieodpłatnie udzielać pomocy prawnej osobom uprawnionym do otrzymywania pomocy społecznej oraz 42 stanowiska na potrzeby udzielania informacji prawnej za pośrednictwem infolinii.
Podatki wyłączone
Nieodpłatna pomoc prawna będzie przysługiwać osobie fizycznej, której w okresie roku poprzedzającego zwrócenie się o udzielenie pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej lub w sytuacjach nadzwyczajnych, która spełnia warunki przyznania takiego świadczenia.
Pomoc prawna będzie polegała na:
1) poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;