Nieodpłatna pomoc prawna - radcowie o prezydenckim projekcie zmian

System nieodpłatnej pomocy prawnej powinien obejmować wyłącznie etap przedsądowy, ale jednocześnie należy zmienić regulacje o ustanawianiu pełnomocników z urzędu w postępowaniu sądowym - uważa Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych. Prezydium przedstawiło stanowisko ws. prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej.

Aktualizacja: 13.10.2017 13:47 Publikacja: 13.10.2017 13:11

Nieodpłatna pomoc prawna - radcowie o prezydenckim projekcie zmian

Foto: 123RF

Samorząd radcowski przyjął inicjatywę prezydenta z zainteresowaniem i wyraził gotowość udziału "w pracach nad tworzeniem dobrego prawa", również w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Jednak jego zdaniem najpierw potrzebna jest  debata publiczna nad kształtem regulacji prawnych zapewniających równy dostęp do wymiaru sprawiedliwości, a reforma systemu nieodpłatnej pomocy prawnej powinna być ściśle powiązana z dyskusją i pracami parlamentarnymi nad zapowiadaną przez rząd w niedalekiej przyszłości reformą Kodeksu postępowania cywilnego.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo