Wśród zgłoszonych znalazło się dziesięciu radców prawnych, sześciu adwokatów, dziewięciu prawników oraz dwóch doradców podatkowych. Zasługi nominowanych są różne. Wielu udziela bezpłatnych porad prawnych w poradniach prowadzonych przez organizacje pozarządowe na terenie całego kraju, ale nie tylko, bo są także osoby doradzające w siedzibie jednej z partii, w telefonie zaufania oraz na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Niektórzy bezinteresownie prowadzą wykłady dla różnych grup zawodowych, np. dla pielęgniarek z zakresu prawa pracy. Inni z kolei pomagają stowarzyszeniom i fundacjom m.in. w sprawach rejestrowych, pracowniczych i sprawozdawczych albo w wywiązywaniu się z ich działalności statutowej. Na przykład jeden z prawników pomaga przygotowywać doniesienia do prokuratury dotyczące znęcania się nad zwierzętami, inny zaś razem z jednym ze stowarzyszeń walczył o zmianę przepisów dotyczących opieki paliatywno-hospicyjnej nad dziećmi.
Niektórzy prawnicy podjęli się prowadzenia spraw w sądzie za darmo. Dwóch z nich pomaga w sądzie np. policjantowi zwolnionemu ze służby po wykryciu u niego wirusa HIV.
Wśród zgłaszających dominowały w tym roku organizacje pozarządowe. Były jednak także osoby fizyczne, korporacje prawnicze, władze samorządowe oraz jedna z partii.
Teraz spośród zgłoszonych zostaną wybrane trzy osoby. Jedna z nich 19 kwietnia na uroczystej gali zostanie uhonorowana tytułem Prawnika Pro Bono.