Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Pro Bono. Ma ono pośredniczyć w kontaktach między największymi kancelariami prawnymi a organizacjami pozarządowymi. Jego współtwórcą jest m.in. Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, która również opiekuje się centrum. Współpracuje z nim 13 największych kancelarii w Polsce.
– To rozwiązanie nie jest niczym nowym, od dawna funkcjonuje w krajach anglosaskich. Tam bezpłatna pomoc prawna jest bardzo rozpowszechniona wśród prawników – mówi Filip Czernicki, prezes tej fundacji. – W Polsce natomiast nie cieszy się ono dużą popularnością, ale to pomału się zmienia.
Potwierdza to mec. Agnieszka Tarnacka-Suchecka z kancelarii Hogan & Hartson, która także chce pomagać, współdziałając z centrum. – Początkowo w kancelarii tylko ja udzielałam pomocy prawnej, teraz robi to każdy prawnik. Średnio w roku musi przeznaczyć na to 20 godzin – dodaje. Organizacja, która chce skorzystać z pośrednictwa centrum, powinna wejść na stronę internetową: www.centrumprobono.pl. Tam znajdzie formularz, który powinna wypełnić. Następnie zostanie on przekazany na zaszyfrowaną część strony, do której dostęp mają prawnicy z 13 kancelarii. Mogą przeglądać zgłoszone sprawy, a następnie zadeklarować, czy chcą udzielić w danej sprawie pomocy.
– Rolą centrum nie jest jednak szukanie prawników do udzielania bezpłatnych porad prawnych osobom, którymi opiekują się organizacje – dodaje Czernicki.
Ma ono pomóc samym organizacjom w poruszaniu się w gąszczu przepisów. W wyjątkowych jednak sytuacjach, kiedy nie będą radzić sobie ze zbyt skomplikowanymi sprawami swoich podopiecznych, mogą zwrócić się do centrum o pomoc prawną.