Chodzi o założenia do projektu ustawy o nieodpłatnej pozasądowej pomocy prawnej i informacji prawnej dla osób fizycznych.
Zgodnie z nimi z tej formy pomocy będą mogły korzystać osoby o niskich dochodach, ale tylko te z prawem do zasiłku stałego lub okresowego z ustawy o pomocy społecznej. Rząd szacuje, że w sumie mogłoby z niej skorzystać ok. 628 tys. osób (tyle jest bowiem pobierających wspomniane zasiłki).
Założenia przewidują, że wsparcie prawne objęłoby m. in.: udzielenie informacji o przepisach, porady prawne, przygotowanie pism (w tym procesowych) do sądów oraz urzędów. Rząd nie chce jednak, by pomoc dotyczyła spraw karnych, karnych skarbowych, podatkowych, celnych i dewizowych.
Z bezpłatnego wsparcia będzie można skorzystać maksymalnie dwa razy w roku, z małymi wyjątkami. Takie ograniczenia nie będą obowiązywały ofiar przemocy w rodzinie.
Założenia projektu przewidują utworzenie Centrum Pomocy Prawnej oraz ośrodków pomocy prawnej działających jako ekspozytury. Ośrodki te będą udzielały informacji prawnej, natomiast porad prawnych udzielą potrzebującym organizacje pozarządowe, radcowie prawni oraz adwokaci. Ich listę będzie można znaleźć we wspomnianych ośrodkach.