#RZECZoPRAWIE - Jan Winczorek: nieodpłatna pomoc prawna w Polsce stoi na głowie

Nieodpłatna pomoc prawna w Polsce stoi na głowie. Z jednej strony jest bardzo rozbudowany system pomocy przedsądowej, ale już o pomocy sądowej decydują sądy. Mamy więc tylko pewien wycinek systemu, a nie cały system usług Brakuje też bardzo infolinii prawnej - uważa dr Jan Winczorek z Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni działacz organizacji pozarządowych.

Publikacja: 28.01.2019 13:54

Jan Winczorek

Jan Winczorek

Foto: tv.rp.pl

dgk

Gość Agaty Łukaszewicz w programie #RZECZoPRAWIE bardzo negatywnie ocenił dotychczasowe, dwuletnie działanie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej.

- System jest nieskuteczny i nieefektywny, źle zaprojektowany i nie ma kontroli nad jego funkcjonowaniem. Przeznaczono na to znacznie więcej pieniędzy niż było trzeba przy obowiązujących kryteriach dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej. Z analiz, m.in. INPRIS-u, wynikało, że ok. 60 proc. tych środków nie zostanie wykorzystanych na finansowanie pomocy dla obywateli. Na co poszły te pieniądze? Na finansowanie wynagrodzeń prawników, którzy siedzą w punktach pomocy, na finansowanie organizacji pozarządowych, które wygrały konkursy. A przecież nie wsparcie dla nich jest celem systemu, lecz dostarczanie obywatelom pomocy prawnej - zauważył ekspert.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr