Reklama
Rozwiń

Bezpłatna pomoc prawna tak, ale nie od gminy

Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rekomenduje odrzucenie projektu ustawy przewidującego, że bezpłatna pomoc prawną najuboższym mają świadczyć gminy

Publikacja: 23.05.2013 15:14

Na dzisiejszym (23 maja 2013 r.) posiedzeniu posłowie Komisji Samorządu Terytorialnego wysłuchali i przyjęli sprawozdanie w sprawie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym (druk 350).

Przypomnijmy, że w druku tym kryje się wniesiona przez Sojusz Lewicy Demokratycznej propozycja dopisania do zadań własnych gmin nowego obowiązku: udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej osobom najuboższym. Projekt precyzuje, że uprawnionymi do korzystania z takiej pomocy mają być podmioty wymienione w art. 7 ustawy o pomocy społecznej. Bezpłatna pomoc prawna ma być udzielana na zasadach określonych przez gminę. Projekt przewiduje również, że pomoc ta ma obejmować konsultacje prawnicze, porady prawne oraz pomoc w pisaniu pism procesowych. Natomiast swym zakresem ma nie obejmować zastępstwa procesowego i prawnego stron.

- Podkomisja omawiała projekt na dwóch posiedzeniach, w trakcie których zapoznała się z opiniami Biura Analiz Sejmowych oraz Ministerstwa Sprawiedliwości – mówi poseł Radosław Witkowski (PO). – W efekcie przeprowadzonych dyskusji zadecydowaliśmy (jednomyślnie) rekomendować odrzucenie tego projektu - dodaje.

Rąbka tajemnicy, dlaczego taką właśnie uchwałę podjęła podkomisja uchylił poseł Jacek Sasin (PiS). – O ile sam pomysł zapewnienia osobom najuboższym bezpłatnej pomocy prawnej zasługuje jak najbardziej na poparcie, o tyle rozwiązanie zaproponowane w projekcie budzi poważne zastrzeżenia – mówi poseł.

Po pierwsze dlatego, że nakłada na gminy nowe zadanie, którego wykonanie może się wiązać z koniecznością zatrudnienia dodatkowego radcy prawnego, a więc z kosztami. -Jednocześnie w projekcie nie wskazano, źródeł finansowania tego nowego zadania – mówi poseł Sasin.

Po drugie zaś większość sporów prawnych, w których najubożsi potrzebują pomocy prawnika dotyczy właśnie sporów z gminą. – Wątpliwe jest, czy zatrudniony przez gminę radca prawny byłby obiektywnym doradcą w tego typu sporach, ze względu na konflikt interesów – wyjaśniał Jacek Sasin.

I z tych właśnie względów Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej będzie rekomendować posłom odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym zawartego w druku sejmowym nr 350.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono