Pierwszy Kongres Poradnictwa Prawnego

Około 270 uczestników z administracji rządowej, samorządowej i organizacji pozarządowych, ciekawe warsztaty oraz debata o projekcie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. W dniach 2?4 lutego trwać będzie pierwszy Kongres Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego.

Aktualizacja: 02.02.2015 08:26 Publikacja: 02.02.2015 08:17

Pierwszy Kongres Poradnictwa Prawnego

Foto: www.sxc.hu

Porady prawne różnego rodzaju można w Polsce uzyskać bezpłatnie w wielu miejscach – u powiatowych rzeczników konsumentów, w Państwowej Inspekcji Pracy, w biurach porad obywatelskich i uniwersyteckich poradniach prawnych, w wyspecjalizowanych organizacjach pozarządowych. Co roku tego typu placówki udzielają setek tysięcy porad prawnych. Dotyczą one: spraw mieszkaniowych i eksmisji, zadłużenia, spraw rodzinnych, spraw konsumenckich, stosunków pracowniczych, świadczeń społecznych i wielu innych.

Kłopot w tym, że choć liczba instytucji zajmujących się w Polsce poradnictwem jest imponująca, nie istnieje spójny system, a obywatel Jan Kowalski może mieć problemy z uzyskaniem pomocy w konkretnej sprawie, a nawet z uzyskaniem wskazówek, gdzie tego typu informacji szukać.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo