Posłowie nie chcieli słuchać adwokatów

Postulaty samorządów prawniczych nie znalazły uznania komisji sejmowych w trakcie prac nad rządowym projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.

Aktualizacja: 24.06.2015 13:51 Publikacja: 24.06.2015 13:20

Posłowie nie chcieli słuchać adwokatów

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Posiedzenie połączonych komisji sejmowych: Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbyło się w miniony poniedziałek. Adwokaturę reprezentowali wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela oraz sekretarz NRA Rafał Dębowski.

Jacek Trela zwrócił uwagę posłów na rozbieżność między stanowiskiem resortu sprawiedliwości wyrażonym w zestawieniu uwag zgłoszonych podczas konsultacji społecznych a treścią art. 10 ust. 2 projektu rozpatrywanej ustawy. Ministerstwo rozumie ten przepis jako formę przymusu wobec adwokatów i radców prawnych do świadczenia pomocy prawnej.  Adwokatura stoi na stanowisku, że pomoc taka powinna być świadczona przez adwokatów, którzy wyrażą chęć i gotowość udziału systemie bezpłatnej pomocy prawnej.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo