Reklama
Rozwiń

Posłowie nie chcieli słuchać adwokatów

Postulaty samorządów prawniczych nie znalazły uznania komisji sejmowych w trakcie prac nad rządowym projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.

Aktualizacja: 24.06.2015 13:51 Publikacja: 24.06.2015 13:20

Posłowie nie chcieli słuchać adwokatów

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Posiedzenie połączonych komisji sejmowych: Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbyło się w miniony poniedziałek. Adwokaturę reprezentowali wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela oraz sekretarz NRA Rafał Dębowski.

Jacek Trela zwrócił uwagę posłów na rozbieżność między stanowiskiem resortu sprawiedliwości wyrażonym w zestawieniu uwag zgłoszonych podczas konsultacji społecznych a treścią art. 10 ust. 2 projektu rozpatrywanej ustawy. Ministerstwo rozumie ten przepis jako formę przymusu wobec adwokatów i radców prawnych do świadczenia pomocy prawnej.  Adwokatura stoi na stanowisku, że pomoc taka powinna być świadczona przez adwokatów, którzy wyrażą chęć i gotowość udziału systemie bezpłatnej pomocy prawnej.

Jacek Trela zauważył również, że stawka przewidziana dla adwokatów i radców prawnych – 63 zł, obciążona jest jeszcze podatkiem VAT, co kłóci się z unijną dyrektywą, mówiącą o obowiązku państw członkowskich, by zwalniać z podatku VAT działania o charakterze pomocy socjalnej. Argument ten nie został jednak uwzględniony przez posłów.

Rafał Dębowski zgłosił postulat doprecyzowania zapisów o porozumieniu zawieranym między starostą powiatu a samorządami adwokackim i radcowskim. Chodzi o to, że  na terenie powiatu działają dwa samorządy i nie wiadomo, czy ma być z nimi zawierane jedno wspólne porozumienie, czy dwa osobne.

Zbyt szeroki jest, zdaniem NRA, krąg podmiotowy osób uprawnionych do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Wbrew intencjom ustawodawcy, zapisy w projekcie ustawy pozwalają na korzystanie z tego systemu również osobom zamożnym. Ustawa pozwala również na korzystanie z systemu cudzoziemcom, choć dla nich przygotowywane jest osobne rozwiązanie legislacyjne zapewniające bezpłatną pomoc prawną.  Posłowie nie przyjęli jednak poprawki zgłoszonej przez Związek Powiatów Polskich, aby z pomocy prawnej mogły korzystać wszystkie osoby od 18 do 26 roku życia.

- Z przykrością odnotować należy, że osoby prowadzące posiedzenie połączonych Komisji często nie dopuszczały do głosu przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej, a uzasadnione postulaty samorządów prawniczych nie znalazły uznania w trakcie prac parlamentarnych - relacjonują przedstawiciele NRA.

Oprócz zmian o charakterze redakcyjno-legislacyjnym do projektu wprowadzono jednak poprawkę do ustawy Prawo o adwokaturze nadającą Naczelnej Radzie Adwokackiej delegację do uchwalenia regulaminu doskonalenia zawodowego.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono