System nieodpłatnej pomocy prawnej

Minęły dwa lata od wprowadzenie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Adwokaci protestowali i informowali, że to zła ustawa, ale politycy byli głusi. Po dwóch latach jej obowiązywania wszyscy już widzą mankamenty i oferują różnego rodzaju remedia, które mają spowodować, że społeczeństwo pokocha inicjatorów zmian, nie dbając wcale o to, jaki naprawdę jest cel tej ustawy.

Publikacja: 09.09.2017 09:00

System nieodpłatnej pomocy prawnej

Foto: Fotolia.com

Z przykrością odnotowaliśmy, że chór urzędników i specjalistów od prawa, upatruje drogę do naprawy wadliwej ustawy jedynie poprzez rozszerzenie jej zakresu podmiotowego. W te tony wpisuje się prezydencki projekt noweli ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej – zwanej powszechnie w środowisku praktyków prawa ustawą pakamerową.

Niezrozumiałe jest dla nas, że pomimo oczywistego fiaska obecnej ustawy nie słucha się praktyków prawa mających najlepszą wiedzę jak nieodpłatną pomoc prawną uzdrowić. Nie wierzymy, że urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, a w tym pewnie i sędziowie – broniący budżet państwa przed wydatkami na pomoc prawną z urzędu, nie dostrzegają, że miliony złotych w skali rocznej marnotrawione są na opłacanie dyżurów pomocy prawnej w starostwach, na które to dyżury prawie nikt nie przychodzi. Nie wierzymy też, że nie dostrzegają jak organizacje społeczne, które miały pomocy prawnej udzielać tuż przed corocznym konkursem oferują podzlecenie wykonywania nieodpłatnej pomocy prawnej adwokatom i radcom prawnym, pobierając sobie odpowiednią prowizję.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo