Karol Pachnik

Karol Pachnik: Adwokatura niszczy się sama

W adwokaturze trwa kampania wyborcza różnych szczebli. Był już adwokacki „dziadek z Wehrmachtu”, inspirowane artykuły prasowe, kierowanie kampanii na spory światopoglądowe. Wszystko żeby nie rozmawiać o wizji adwokatury i braku działań proadwokackich.

Grzegorz Prigan, Karol Pachnik: W obronie prezydenta Andrzeja Dudy

Od zawsze, my adwokaci jesteśmy od spraw beznadziejnych, to my adwokaci bronimy, gdy już nikt nie chce wyciągnąć pomocnej dłoni, gdy opinia publiczna wyrok już wydała i skazała. Dlatego dziś, jak co dzień, podobnie jak wielu naszych kolegów adwokatów, staniemy po stronie skazanego bez wyroku, tym razem pierwszego obywatela Rzeczpospolitej i będziemy go bronić, jego #hot16challenge2 i nie tylko tego.

Karol Pachnik, Grzegorz Prigan: Sądy wciąż zbyt wolne

Rozwiązania przyjęte z potrzeby chwili przez resort zdrowia do pomocy pacjentom w pandemii nadawałyby się świetnie w wymiarze sprawiedliwości.

#hot16challange: prawnicy rapują o e-doręczeniach

Dziękujemy KP Lewica autorom poprawki sejmowej likwidującej e-doręczenia w tzw. Tarczy 3.0, KP PiS autorom tożsamej poprawki oraz posłom KP Platformy Obywatelskiej, którzy ramię w ramię z rządem nominowali nas do akcji zwiększenia zagrożenia epidemicznego dla stron postępowań sądowych oraz ich pełnomocników.

Karol Pachnik, Grzegorz Prigan: Wyborów nie będzie

Co mają wspólnego małżeństwa jednopłciowe z terminem wyborów prezydenckich? Okazuje się, że w sporze na argumentację prawniczą całkiem sporo. Kiedy państwo przestaje wykonywać wynikające z konstytucji obowiązki, nie ma innej drogi jak ogłoszenie stanu nadzwyczajnego.

Karol Pachnik, Grzegorz Prigan: Elektroniczny sąd gospodarczy na bazie pliku JPK

Odpowiednie wykorzystanie istniejących już baz danych pozwoliłoby uniezależnić wymiar sprawiedliwości od czynnika ludzkiego. Kolejne kwarantanny nie paraliżowałyby już sądów, przynajmniej jeśli chodzi o sprawy ważne dla przedsiębiorców.

Zmiana rozliczania kosztów procesu receptą na przewlekłość postępowań?

Dokonuje się zmiana procedury cywilnej, która ma diametralnie ograniczyć obecną przewlekłość postępowań cywilnych. Niestety, pomimo niewątpliwej potrzeby reformy, może się okazać, że zmiany proponowane przez sędziów, delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości, okażą się zmianami korzystnymi przede wszystkim dla nich samych Tymczasem, co jest zresztą truizmem, powinny one poprawiać sytuację stron, czy ich pełnomocników.

Karol Pachnik: reanimacja trupa zwanego ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej

Politycy wiedzą, co dla ludu najlepsze. Trwa właśnie reanimacja trupa zwanego ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej