Aktualizacja: 18.01.2020 09:02 Publikacja: 18.01.2020 08:49
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Pekao i Apollo Global Management złożyły niewiążące oferty na zakup mBanku – poinformował Bloomberg powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, o czym pisaliśmy parę dni temu, że przyjmowanie wstępnych ofert rozpoczęło się w środę, 15 stycznia. Zbieranie ofert wiążących może nastąpić pod koniec marca lub na początku kwietnia, po około dwumiesięcznym badaniu due-diligence.
Zainteresowani mBankiem mieli być również PKO BP i Credit Agricole. Z naszych informacji wynika, że lider polskiego sektora bankowego prawdopodobnie wstrzyma się ze złożeniem oferty do posiedzenia rady nadzorczej, które może się odbyć w przyszłym tygodniu. Z kolei francuska grupa ma już w Polsce bank – jeden z mniejszych na rynku (11. pod względem wielkości aktywów) i półtora roku temu miała ochotę na przejęcie Euro Banku, ale ubiegł ją Millennium. W branży bankowej, mocno konkurencyjnej i obciążonej podatkiem od aktywów, wysokimi wymogami kapitałowymi oraz koniecznością prowadzenia dużych inwestycji w IT, ważna jest skala. Dlatego Credit Agricole może sam wystawić za jakiś czas swój polski bank na sprzedaż, jeśli teraz nie uda mu się kupić mBanku.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Szwajcarski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 0,50 proc. To zaskakujący ruch – ekonomiści ankietowani przez Bloomberga w większości spodziewali się cięcia o 25 pb.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obciął główną stopę procentową o 50 pb., do poziomu 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wcześniej cięcia tylko o 25 pb.
– Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 r. jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Ludwik Kotecki, członek RPP.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Były prezes państwowego banku China Everbright Group został skazany na 12 lat więzienia za defraudację i łapówkarstwo, poinformowała we wtorek państwowa stacja CCTV. Tang Shuangning przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości ponad 11 milionów juanów.
Ponad 70 proc. pracy w branży finansowej może być w pełni wykonywanej przez sztuczną inteligencję lub przy jej wsparciu. Jednak nie musi to oznaczać zwolnień – to wynika z raportu firmy Accenture.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Jeszcze przed świętami mBank chce dostarczyć swoim klientom innowacyjne rozwiązanie – możliwość zakupów online bezpośrednio w aplikacji bankowej. To pierwszy taki projekt na rynku.
Umorzenie pożyczki hipotecznej, jeśli w umowie od razu nie był wskazany cel mieszkaniowy, nie korzysta z zaniechania poboru PIT.
O zarzutach dla wcześniejszych władz PKO BP. O tym, jak rozwiązać problem kredytów frankowych i dlaczego nie boi się pozwów za WIBOR. O tym, czy bank będzie partnerem Allegro i dlaczego już dziś zaprasza wszystkich przedsiębiorców - mówi Szymon Midera, prezes PKO Banku Polskiego.
Chiński bank centralny People's Bank of China wznowił w listopadzie kupowanie sztab złota do swych rezerw po 6 miesiącach przerwy.
Złe długi największych przedsiębiorstw podwoiły się w ciągu kilku miesięcy. Na szczęście, przynajmniej na razie, nie jest to jakiś problem systemowy, a „jedynie” efekt kłopotów finansowych kilku korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa.
Czy banki zaoferują klientom nowe produkty o bardziej długoterminowym charakterze? Wszystko na to wskazuje. Ale czy Polacy z nich skorzystają? Do tego potrzebna jest m.in. większa wiedza finansowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas