Reklama
Rozwiń

Banki zaczynają przyjmować wnioski o pomoc

Sektor odgrywa dużą rolę w programie PFR nie tylko przez obejmowanie jego obligacji finansujących tarczę, ale też pośredniczenie w pomocy dla firm.

Publikacja: 29.04.2020 21:00

Banki zaczynają przyjmować wnioski o pomoc

Foto: Fotorzepa, Marcin Bielecki

Firmy mogą od godz. 18 w środę składać wnioski w bankowości elektronicznej swoich banków o pomoc w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Po poprawnym wypełnieniu i podpisaniu wniosku (wraz z umową) w systemie zostaje on przesłany przez Krajową Izbę Rozliczeniową do PFR, który podejmuje decyzję o przyznaniu subwencji.

We wniosku należy podać m.in. wysokość obrotów gospodarczych w wybranych miesiącach oraz liczbę zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełen etat. Bank poinformuje swoich klientów o wydanej przez PFR decyzji oraz kwocie przyznanego finansowania. Procedura wnioskowania o subwencję jest zautomatyzowana i realizowana drogą elektroniczną. Wniosek będzie weryfikowany przez PFR zgodnie z warunkami programu, na podstawie m.in. danych z ZUS (zatrudnienie) i Ministerstwa Finansów (m.in. przychód ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy dla MŚP) – opierając się na nich, PFR wyliczy wysokość subwencji. Ważne, aby wnioskujący o subwencję złożyli deklarację VAT, co pozwoli na jej przetworzenie i zatwierdzenie przez Ministerstwo Finansów. Bank po otrzymaniu środków z PFR będzie przelewał przyznaną kwotę na rachunek klienta. Ewentualne odwołanie także będzie można złożyć w bankowości internetowej. Zdolność kredytowa nie jest warunkiem udzielenia wsparcia. Wnioskowanie o subwencję jest bezpłatne, bank nie pobierze żadnych opłat za obsługę tego procesu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych