Na ankietę odpowiadają przewodniczący komitetów kredytowych banków. Badanie zostało przeprowadzone w 29 bankach, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu całego sektora wynosi 82 proc.

W trzecim kwartale trudniej było o kredyt we wszystkich segmentach. Jeśli chodzi o kredyty dla firm, banki zaostrzyły wszystkie warunki na jakich udzielane były one udzielane, przede wszystkim w zakresie wysokości marż oraz wymaganych zabezpieczeń. Jak wskazuje NBP w raporcie, banki tłumaczyły zmiany polityki kredytowej podwyższonym ryzykiem przyszłej sytuacji gospodarczej i wzrostem ryzyka poszczególnych branż. Jakie są przewidywania na bieżący kwartał? Ma nastąpić dalsze nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej i nieznaczny wzrost popytu na kredyty długoterminowe ze strony dużych przedsiębiorstw.

W III kw. zaostrzeniu uległy również kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Banki dokonały dodatkowo podwyżek marż i zwiększyły wymagania w zakresie wkładu własnego. W IV kwartale  oczekiwane jest dalsze zaostrzenie polityki kredytowej, przy jednoczesnym wzroście popytu na kredyty mieszkaniowe.

Najbardziej łagodnie banki traktowały chętnych do zaciągania kredytów konsumpcyjnych. Większość banków deklarowała brak zmian polityki kredytowej w tym segmencie. Warunki kredytowe również nie uległy istotnym zmianom. W nadchodzącym kwartale banki przewidują nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej i wzrost popytu na tego rodzaju kredyty.