W obliczu klęski żywiołowej, jaka dotknęła południowo-zachodnie regiony Polski, bankowcy nie pozostają obojętni. Podobnie jak podczas pandemii Covid-19 i innych zdarzeń losowych banki przygotowały programy mające na celu wsparcie klientów na obszarach objętych skutkami powodzi – zaznacza Związek Banków Polskich.
Jaka pomoc banków dla powodzian
Te programy to swojego rodzaju wakacje kredytowe wprowadzane na podstawie tzw. moratorium pozaustawowego, czyli własnej inicjatywy sektora. Moratorium musi zostać zatwierdzone przez EBA (Europejski Urząd Nadzoru Bankowego), ale banki mogę indywidualne uruchamiać pomoc już teraz.
Powodziowe wakacje kredytowe mają polegać na odroczeniu spłaty kredytu na maksymalnie trzy miesiące. Skutkować ma to zmianą harmonogramu spłaty, a w przypadku odroczenia rat kapitałowo-odsetkowych bank nalicza odsetki za okres odroczenia w wysokości przewidzianej w umowie kredytowej.
Klienci mogą składać jeden wniosek na cały wybrany przez siebie okres odroczenia. Bankowa oferta w tym zakresie ma być aktualna do 31 grudnia 2024 r, a jeśli będzie taka potrzeba, będzie można podjąć decyzję o jej przedłużeniu.
Czytaj więcej
Poszkodowani w powodzi nie będą musieli płacić rat swojego kredytu mieszkaniowego przez 12 miesięcy. Są jednak niejasności, kto i w jakich przypadkach może sięgnąć po to rozwiązanie.