Wiceprezes NBP broni Glapińskiego: Zgłosiliśmy problem do EBC

Uznaliśmy, że istotne jest poinformowanie Europejskiego Banku Centralnego o groźbach, jakie są kierowane pod adresem prezesa NBP i o tym, że brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do postawienia go przed Trybunałem Stanu – powiedziała w wywiadzie dla Business Insider Polska pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley.

Publikacja: 20.11.2023 10:03

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley

Foto: PAP/Marcin Obara

Prosimy też EBC, ale i Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Bank Światowy o podjęcie działań w tej sprawie. Mamy już umówione rozmowy z przedstawicielami tych instytucji – dodała wiceprezes NBP.

Czytaj więcej

Zawieszenie broni czy koniec wojny w NBP?

Pierwsza wiceprezes NBP powiedziała w wywiadzie, że „w kampanii wyborczej padły pewne słowa i zostały zapisane w tzw. 100 konkretach na pierwsze 100 dni nowego rządu. Tam znalazły się zapisy dotyczące NBP i prezesa Adama Glapińskiego. To jest oczywiście łamanie jakichkolwiek zasad, konstytucji i niezależności banku centralnego nie tylko w świetle przepisów krajowych, ale także europejskich”. Marta Kightley powiedziała w wywiadzie, że dopóki takie zapowiedzi padają ze strony opozycji i są elementem kampanii wyborczej, to należy się tym przejmować, ale nie mają one aż takiej wagi. - Jeżeli jednak ta opcja polityczna miałaby tworzyć rząd, a ataki na NBP nie ustałyby i nie ustałyby groźby pod adresem banku centralnego, które traktujemy jako zamach na niezależność NBP, to sytuacja może zrobić się bardzo groźna - dodała.

Zarzuty stawiane prezesowi NBP są „nietrafione” a powody "dęte"

Marta Kightley zapewnia, że wszystkie zarzuty stawiane prezesowi NBP są „nietrafione”, a „powody, które się pojawiają w przestrzeni publicznej, są dęte i polityczne”. - Trudno jest znaleźć argumenty, które uzasadniałyby w ogóle dyskusję o Trybunale Stanu dla prezesa NBP” powiedział pierwsza wiceprezes NBP.

Czytaj więcej

Prezes NBP Adam Glapiński: Kto mnie atakuje, szkodzi Polsce

Zapytana co z konfliktem pomiędzy prezesem Glapińskim a członkiem zarządu NBP Pawłem Muchą? Odparła, iż „nie jest konflikt w zarządzie, tylko sytuacja, w której jedna osoba stawia pewne roszczenia, także o charakterze materialnym. Z tą osobą się trudno pracuje i tyle”. Zaprzeczył też by zarzuty Muchy miały dotyczyć funkcjonowania zarządu banku centralnego. - To jest obraz wykreowany przez jedną osobę, jedną stronę – zapewniła w wywiadzie dla Business Insider Polska.

Na pytanie czy Paweł Mucha także powinien zrezygnować ze stanowiska, w przeszłości dwóch wiceprezesów NBP złożyło rezygnację, bo nie zgadzało się z prezesem odparła: "Faktycznie taka sytuacja miała miejsce. To jedyny komentarz z mojej strony".

Banki
Nowe wymogi dla banków. Co to oznacza dla klientów
Banki
Frankowicze górą. Z kim zwykle wygrywają?
Banki
Amerykański bank zwolnił pracowników, którzy udawali, że pracują
Banki
KNF wydał zgodę. Największy polski bank ma prezesa
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Banki
Patryk Nowakowski: W Polsce jest olbrzymia konkurencja między bankami
Banki
Jakie wyzwania stoją przed sektorem bankowym? Lista jest długa