Prosimy też EBC, ale i Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Bank Światowy o podjęcie działań w tej sprawie. Mamy już umówione rozmowy z przedstawicielami tych instytucji – dodała wiceprezes NBP.
Czytaj więcej
Choć Paweł Mucha, członek zarządu banku centralnego, nie zasiadł obok prezesa Adama Glapińskiego na piątkowej konferencji prasowej kierownictwa banku, to jego konflikt z szefem NBP wyraźnie przygasł. „Dobro banku centralnego jest najważniejsze”.
Pierwsza wiceprezes NBP powiedziała w wywiadzie, że „w kampanii wyborczej padły pewne słowa i zostały zapisane w tzw. 100 konkretach na pierwsze 100 dni nowego rządu. Tam znalazły się zapisy dotyczące NBP i prezesa Adama Glapińskiego. To jest oczywiście łamanie jakichkolwiek zasad, konstytucji i niezależności banku centralnego nie tylko w świetle przepisów krajowych, ale także europejskich”. Marta Kightley powiedziała w wywiadzie, że dopóki takie zapowiedzi padają ze strony opozycji i są elementem kampanii wyborczej, to należy się tym przejmować, ale nie mają one aż takiej wagi. - Jeżeli jednak ta opcja polityczna miałaby tworzyć rząd, a ataki na NBP nie ustałyby i nie ustałyby groźby pod adresem banku centralnego, które traktujemy jako zamach na niezależność NBP, to sytuacja może zrobić się bardzo groźna - dodała.
Zarzuty stawiane prezesowi NBP są „nietrafione” a powody "dęte"
Marta Kightley zapewnia, że wszystkie zarzuty stawiane prezesowi NBP są „nietrafione”, a „powody, które się pojawiają w przestrzeni publicznej, są dęte i polityczne”. - Trudno jest znaleźć argumenty, które uzasadniałyby w ogóle dyskusję o Trybunale Stanu dla prezesa NBP” powiedział pierwsza wiceprezes NBP.
Czytaj więcej
Atak na prezesa Narodowego Banku Polskiego to atak na cały bank, na Polskę – przekonywał w piątek prezes NBP Adam Glapiński, w czasie specjalnej konferencji prasowej. – Chodzi o wepchnięcie nas na siłę do strefy euro – dodał.