Franki duszą wyniki BOŚ Banku

Bank zwiększa rezerwy na kredyty frankowe, chce zaoferować klientom bardziej korzystne programy ugód. W efekcie notuje stosunkowo niskie zyski netto.

Publikacja: 08.11.2023 12:48

Franki duszą wyniki BOŚ Banku

Foto: materiały prasowe

W III kwartale 2023 r. zysk netto BOŚ Banku wyniósł 22,9 mln zł, wobec 1 mln zł straty w II kwartale br. oraz 32 mln zł zysku rok wcześniej. W okresie styczeń-wrzesień br. bank zarobił 78,7 mln zł wobec 115,9 mln zł w analogicznym okresie 2022 roku.

Główny biznes idzie nieźle

Władze banku podkreślają poprawę wyników na podstawowej działalności, w szczególności wyniku z tytułu odsetek, który wyniósł 613 mln zł w okresie trzech kwartałów, co oznacza wzrost o 22,6 proc. rok do roku. Marża odsetkowa wyniosła 3,7 proc. wobec 3,6 proc. w 2022 roku.

Czytaj więcej

Kolejny udany kwartał Pekao. Sprzedaż hipotek wzrosła siedmiokrotnie

Wynik z tytułu opłat i prowizji po trzech kwartałach tego roku to 96,5 mln zł, co oznacza spadek o 1,2 proc. rok do roku. Łączna wartość kredytów i pożyczek udzielonych przez BOŚ w sięgnęła w omawianym okresie 3,1 mld zł i wzrosła o 6 proc. r/r. Ponad 40 proc. nowej sprzedaży stanowiły kredyty proekologiczne, głównie skierowane do klientów instytucjonalnych.

Ogólne koszty administracyjne Grupy BOŚ w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku wyniosły 375,8 mln zł i były na zbliżonym poziomie do 2022 roku (spadek o 1,2 proc. r/r). Bank w tym roku nie ponosił kosztów składki na rzecz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, niższe były również obciążenia z tytułu składek i wpłat na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kredyty frankowe mocno ciążą

– Niemal 79 mln zł zysku netto osiągniętego w tym roku to co prawda wynik niższy od osiągniętego w analogicznym okresie 2022 roku, ale zarazem drugi rezultat w historii grupy – komentuje Iwona Marciniak, wiceprezes zarządu BOŚ, pełniąca nadzór nad obszarem finansów i operacji. I dodaje, że znaczący wpływ na wyniki miały koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami hipotecznymi w walutach obcych (głownie w CHF).

W okresie trzech kwartałów 2023 r. koszty te wyniosły 237 mln zł wobec 17,6 mln zł przed rokiem. Wzrost spowodowany był zmianami parametrów modelu szacowania rezerwy na ryzyko prawne kredytów walutowych, uwzględniającymi m.in. wzrost liczby nowych spraw sądowych oraz niekorzystny dla banków wyrok TSUE z czerwca br. Ponadto od września tego roku BOŚ wprowadził bardziej korzystne dla klientów zasady zawierania ugód.

Pierwotny program ugód został uruchomiony pod koniec stycznia 2022 roku. Do końca września 2023 roku do banku wpłynęły łącznie 1194 wnioski o zawarcie ugody (z czego 396 w tym roku). Dotyczyły one kredytów, których saldo do spłaty wyniosło 100 mln zł. Dotychczas podpisano 540 ugód.

Liczba pozwów od frankowiczów na koniec września wynosiła 1 384, a wartość przedmiotu sporu wynosiła 508 mln zł.

W III kwartale 2023 r. zysk netto BOŚ Banku wyniósł 22,9 mln zł, wobec 1 mln zł straty w II kwartale br. oraz 32 mln zł zysku rok wcześniej. W okresie styczeń-wrzesień br. bank zarobił 78,7 mln zł wobec 115,9 mln zł w analogicznym okresie 2022 roku.

Główny biznes idzie nieźle

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Banki
Nowe rozdanie w NBP. Zaskakująco krótkie wystąpienie prezesa
Banki
Po czwartkowym orzeczeniu TSUE: spadek kursów banków
Banki
Prezes JPMorgan atakuje kryptowaluty: „Gdybym rządził, zlikwidowałbym je”
Banki
Minister rządu PiS znalazł bezpieczną posadę w NBP
Banki
Prezydent Argentyny wybrał szefa banku centralnego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu