Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 14:49 Publikacja: 02.11.2023 13:38
Foto: Jason Alden/Bloomberg
Główna stopa procentowa Banku Anglii jest obecnie najwyższa od 15 lat. Za pozostawieniem jej na dotychczasowym poziomie głosowało sześciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii), a troje opowiadało się za podwyżką do 5,5 proc.
Bank Anglii przypomniał, że od grudnia 2021 r. podniósł główną stopę procentową z poziomu wynoszącego zaledwie 0,1 proc. i zadeklarował, że prowadzona przez niego polityka przynosi już pozytywne skutki. - Wyższe stopy procentowe działają a inflacja hamuje. Musimy jednak zobaczyć, że inflacja będzie nadal schodziła do naszego celu wynoszącego 2 proc. Nie zmieniliśmy stóp procentowych w tym miesiącu, ale będziemy uważnie się przyglądać, czy potrzebne będą kolejne podwyżki. Jest jeszcze dużo za wcześnie, by myśleć o obniżkach stóp - stwierdził prezes Bailey.
Paradoksalnie, ogłoszenie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii decyzji o rezygnacji z „kredytu 0 proc.” będzie w najbliższym czasie skutkować zwiększeniem akcji kredytowej – ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek w rozmowie z PAP.
W scenariuszu dalszego mrożenia cen energii w kolejnych kwartałach, sygnalizowanego w tej chwili przez rząd, na początku 2025 r. inflacja będzie prawdopodobnie przekraczała 5 proc. – ostrzegł prezes NBP Adam Glapiński w wystąpieniu podczas spotkania środowiska bankowego.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Szwajcarski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 0,50 proc. To zaskakujący ruch – ekonomiści ankietowani przez Bloomberga w większości spodziewali się cięcia o 25 pb.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obciął główną stopę procentową o 50 pb., do poziomu 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wcześniej cięcia tylko o 25 pb.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
— Nikt lepiej ode mnie nie zna trudności sytuacji. Jestem świadomy Himalajów stojących przede mną. Uważam, że ta kwestia deficytu i długu jest kwestią będącą problemem moralnym, nie tylko finansowym — oświadczył Francois Bayrou podczas uroczystego przejęcia stanowiska premiera Francji od Michela Barniera przed siedzibą rządu, Hotelem Matignon.
W Cieśninie Kerczeńskiej tonie rosyjski statek „Wołgonieft-212”, przewożący ponad 4 tony oleju opałowego. Doniesienia mediów ukraińskich mówią o pęknięciu kadłubu. Rosyjska agencja Interfax podała, że statek Wołgonieft-212 "znalazł się w niebezpieczeństwie". Awarii miał też ulec inny rosyjski statek "Wołgonieft-239". Nie jest znany los czterech członków załóg statków.
Wczesnym rankiem 15 grudnia drony zaatakowały Grozny w Czeczenii. Jeden z bezzałogowców uderzył w budynek - podają ukraińskie media, powołując się na niezależne kanały w serwisie Telegram.
Turcja jest gotowa zapewnić szkolenie wojskowe dla syryjskiej armii, jeśli Ankara o taką pomoc zostanie poproszona - zadeklarował turecki minister obrony Yasar Guler.
Prezydent elekt Donald Trump chce znieść czas letni. Na swoim portalu społecznościowym zamieścił wpis, w którym poinformował, że z pomocą swojej partii podejmie próbę zakończenia praktyki zmian czasu po powrocie do urzędu.
Rosja wycofuje swoje wojska z północnej Syrii, ale nie opuszcza dwóch głównych baz po upadku Baszara Asada - informują źródła agencji Reutera w syryjskiej administracji. Jak zauważa agencja, odsunięcie od władzy Asada, który nawiązał bliski sojusz z Moskwą, wywołuje pytania o przyszłość rosyjskich baz w Syrii: bazy lotniczej Hmejmim w Latakii i bazy marynarki wojennej w Tartusie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas